20.8 C
Скопје
20:47 - 19 мај, 2024

Ознака : тромб

Ви ПрепорачувамеЗдравјеСлајдер

Дали знаете што е тромбофлебитис? Се јавува на секои 1.000 луѓе

Еспресо
Тромбофлебитис претставува формирање на тромб (згрутчување) во поткожниот венски систем со придружен воспалителен процес. За разлика од тромбофлебитисот, кој претставува формирање на тромботски процеси во...
ЗдравјеИстражувањаСлајдер

Решена мистеријата зошто се згрутчува крвта од вакцината на „АстраЗенека“

Еспресо
Како главен виновник ги посочуваат таканаречените „пловечки мутирани протеини“што можат да се појават кога вакцината испраќа шилест (спајк) протеин на коронавирусот во погрешниот дел од...