Ги носите секој ден, а овие занимливости за чевлите најверојатно не ги знаете

Мислите дека Ким Кардашијан има најголема колекција на чевли? Дека чевлите со висока тенка потпетица се измислени од памтивек? Дека кожениот чевел е измислен во 15-от век?

Х-ммм…веројатно се лажете.

Високата тенка потпетица е родена во Италија

Таканаречената „стилето“ потпетица е за првпат изработена во Италија. Родена е во 1953 година во Виџевано (западна Ломбардија). Пред да се измисли оваа потпетица, до тогаш потпетиците биле многу дебели и изработени од дрво. Во истово ова гратче во Северна Италија, се создаде и првата потпетица висока 10 см, многу тенка и направена од алуминиум.

Најголема колекција чевли

Не, не е онаа на Кери Бредшо од „Сексот и градот“. Најбогатата колекција на обувки припаѓа на Имелда Маркос, поранешна прва дама на Филипините која содржела неверојатни 2.700 чифта чевли. Оваа огромна и многу разновидна колекција е сместена во најголемиот музеј за чевли во светот, кој се наоѓа во Манила.

Како се родени апостолките?

Ако денес апостолките се претежно обувки за на плажа, кога се родиле тие имале сосема различна намена. И се разликувале од сите други кодекси на облекување. Овие отворени сандали биле измислени од античките Египќани како чевли за фараоните, свештениците и луѓето со високите редови, а само екстремно богатите можеле да си ги дозволат. Тие, всушност, биле најквалитетните обувки, поради што првенствено претставувале статусен симбол.

Кој ги лансираше чевлите со потпетици

Не станува збор ниту за дизајнер ниту за чевлар ни за дама, туку за членови на професија за која никогаш не сме мислеле дека има допирни точки со обувките. Зборуваме за месарите од антички Египет кои користеле специјални чевли со високи потпетици за да избегнат нозете да им се извалкаат со крв. Значи, чевлите со потпетици, со целосна почит кон модните, првично беа работни чевли кои беа дел од професија далеку од гламурот.

Но, чевелот со потпетици стануваат гламурни во 16 век со доаѓањето на таканаречените чопини, денес највисоката обувка во историјата. Нивните потпетици може да достигнат вртоглава висина од 74 см и ги носеле жените од тоа време за да не ги валкаат здолништата на облеката со калта на улиците. На долг рок, чопините станаа и статусен симбол, заштитен знак на благородништвото. И колку се повисоки чевлите, толку поважно било семејството.

Најстарите кожени чевли во историјата

Откривањето на кожениот чевел, што датира од пред 5.500 години, се случило во 2010 година во една ерменска пештера. Тие се најстарите кожени чевли во историјата. Интересно е што и покрај огромниот период кожата се одржала добро и добро се препознавала нивната убава форма.

Чифт чевли кои никогаш не треба да се фрли

Според популарното верување, тоа се чевлите што сте ги носеле на денот на вашата свадба! Фрлањето на овие чевли се смета за лоша брачна среќа.

Најголемите чевли на светот

Најдолгата и најширока обувка на светот е чевлата со број 60. Очигледно не станува збор за женско, туку за машко стапало. Поточно, станува збор за султанот Косен, човекот кој според Гинисовата книга на рекорди е сè уште највисокиот човек во светот. Со висина од два метри и 51 сантиметар, стапалата му била речиси џиновски. Се разбира, неговите чевли биле изработувани рачно бидејќи на пазарот нама чевли со таква големина.

Најголемата репродукција на чевли во светот

Се вика Суперга, со димензии од над 6 метри во должина. Направени се за трговскиот центар Харбор Сити во Хонг Конг.

Чевлите со потпетици биле унисекс

До петнаесеттиот век, потпетиците не биле резервирани само за жените. Тие биле унисекс, користени неселективно и од жени и од мажи.

 

Слични објави

Корисни совети и идеи: Што сè можете да направите со остатоците од храна

Еспресо

Милиќ Вукашиновиќ верува дека прележал коронавирус: Јас го поминав тоа уште во декември!

Еспресо

Елтон Џон го прекина концертот: Падна на клавирот и заплака! (ВИДЕО)

Еспресо

Пред 10 години беше сиромашна домаќинка, а денеска е милионерка која не личи на себе! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Подготовките на Ким Кардашијан за неверојатниот костим од латекс: Ме боли кожатa! (ВИДЕО)

Еспресо

„Бабо дај да те бакнам…“ – Урнебесно видео со пензионерка во време на коронавирус (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

3 + 1 =

Слични објави

Елена Велевска се РАЗВЕДЕ и со насмевка кажа: Мажи има насекаде низ светот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сите гледаа во нејзиното деколте: Бујната манекенка очигледно не носела градник (ФОТО)

Igor

Водолиите се чекор пред другите во времето: Психолошки профил на хороскопските знаци

Еспресо

Андријана Јаневска: Домот го светнав од подрум до таван

Александра Велинова

Вака изгледаат велигденските јајца на пејачката Тамара Тодевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Нив им е најтешко: Три хороскопски знаци кои не ја поднесуваат изолацијата!

Васко Спасоски