19.8 C
Скопје
04:27 - 20 јули, 2024

Зошто најмоќните жени во светот за Велигден носеа иста боја: Што порачува пастелно сината боја?

Оваа боја е симбол за мудрост, разбирање и посветеност, но и сериозност и побожност…

Минатиот викенд ширум светот се обележа прославата на католичкиот Велигден.

Според традицијата, најпознатите семејства ширум светот одеа на миса, а еден детал не успеа да ни побегне – многу моќните жени на овој ден се појавија во иста боја – светло сина.

Случајност или со облеката сакаа нешто да порачаат?

Да почнеме од самата пастелна палета – нежните тонови од било која боја покажуваат префинетост, нежност и вистинска, аристократска елеганција.

Сината е боја која ги симболизира двете најубави природни појави – небото и морето. Симбол е и за длабочина и стабилност, а се верува и дека помага да се избистри умот.

Се поврзува и за смиреноста и спокојот.

Светлосината боја исто така е симбол на побожност и сериозност, па можеби и не е чудно што најмоќните жени ја одбрале токму за најголемиот христијански празник.

Лицата во светло сина боја зрачат со интелигенција и свеченост.

Светлосината боја е и симбол на здравјето, излекувањето, разбирањето и мекоста, но исто така и симбол за доверба, посветеност, мудрост, вера, вистина и рај.

За разлика од сите останати дами кои за Велигден избраа светлосина боја, шпанската кралица Летиција понесе тегет фустан со дискретни, нежни цветови, кои, пак, симболизираат знаење, сила, интегритет и сериозност.

Всушност, познатите дами тренди боите ги вклопија со традиционалното значење и празникот, но и со облеката порачаа дека тие се оние во кои навистина можете да имате доверба, бидејќи се лојални, мудри, интелигентни, сериозни, но и побожни.

Слични објави

Почина големата љубов на Клинт Иствуд: „Многу ќе ми недостига“

еспресо

(Фото) Северина ги „изгоре“ мрежите: „Затоа нема струја во Далмација“

Еспресо

(Видео) Десингерица повторно откачи: Им рендаше сирење над глава на фановите во Будва!

Еспресо

Теа Таировиќ купи луксузен стан во Црна Гора: Ова се деталите, а сумата што ќе ја заработи годинава е 670.000 евра!

Еспресо

(Фото) Вистински дечко! Синот на Дара Бубамара ја надраснал мајка си, зборува три странски јазици и планира да стане фудбалер

jasmina.kantardzieva

(Фото) Прва фоторгафија на Тамара Драгичевиќ со синот: Актерката ги собра трите деца околу себе и насмеана позираше

Еспресо
Се вчитува....