Секс поза која согорува најмногу калории

Сакате добар тренинг, но не ви се оди во теретана, пробајте ја оваа секс поза (имаме предлог и за мажи и за жени) и веќе сте „навежбани“.

Еден од најдобрите тренинзи за вас доколку сакате да бидете фит и со витка фигура е сексот. Но, сите секс пози не се подеднакво добри. Еве со помош на која секс поза можете најбрзо да постигнете резултат.

Сексот освен тоа што е одличен лек за борбата против стресот и за зближување со партнерот, тој е корисен и кога станува збор за одржување на телесната фигура.

За време на сексот се активираат мускулите на нозете, рацете, рамената и стомакот. Мажите губат најмногу калории за време на мисионерската секс поза, а жените пак губат најмногу калории преку позата каубојка, односно кога тие се врз партнерот и речиси цела работа ја завршуваат сами, со овие две пози се активираат повеќе мускули истовремено вклучувајќи ги и мускулите на абдоменот, грбот, нозете и задникот.

Според некои истражувања, за време на секс кој трае половина час се согоруваат помеѓу 80 и 100 калории, во зависност на тоа кој пол сте и колку години имате.

Слични објави

Се оженила за актерка, а „тешка е“ 450 милиони долари. Елен Деџенерис има страшно минато!

Васко Спасоски

Момчето на најзгодната хрватска навивачка и го снимал задникот додека таа возела велосипед: Видеото е прегледано 59.000 пати

Еспресо

СЕ ЖЕНИ НАДАЛ: На свадбата поканет и шпанскиот крал

Igor

Цела Србија зборува за нејзината афера со фудбалерот: Јовиќ поради неа ги остава жената и детето?

Igor

Тетоважите на АНЏЕЛИНА ЏОЛИ:„Веќе никогаш нема да бидам глупава да си истетовирам име од маж“

Igor

Сораја повторно во проблем: Возела во штикли, па со Ламбурџинито влетала во базен (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

дванаесет − пет =

Слични објави

Ова е 21-годишната манекенка која носеше хиџаб наместо бикини

Igor

Џеј Ло во секси бикини на плажа: Го сними задникот одблизу, но и лицето без брчки (ВИДЕО)

Еспресо

Пеколот започна по свршувачката! Толерирав поради бременоста, се будев целата во пот! (ФОТО)

Igor

Направете сами чоколадо од проверени состојки

Igor

Тој е сон на секоја жена, а манекенката го „шутна“: Џиџи Хадид и Тајлер Камерон раскинаа (ФОТО)

Igor

Срамен детал на гробот на Шабан Шаулиќ на едногодишниот помен (ФОТО)

Васко Спасоски