Са­ла­та со ориз и фе­та си­рење (РЕЦЕПТ)

Сос­тојки:

600 мл вода

сол по ва­ша желба

250 гр ориз

100 гр кон­зер­ви­ра­на брус­ница

200 гр омек­на­та леб­ле­бија

3 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло

сок од ли­мон

1 чеш­не лук

200 гр фе­та си­рење

Под­го­товка:

Во прет­ход­но зов­ри­е­на во­да ста­ве­те го из­ми­е­ни­от и прет­ход­но ис­чис­тен ориз. От­ка­ко ори­зот ќе го ста­ви­те во во­дата, ва­ре­те го на ти­вок оган и по­стоја­но ме­шај­те за да спре­чи­те за­го­ру­ва­ње на ори­зот.

От­ка­ко ори­зот уба­во ќе се сва­ри и ќе омекне, исце­де­те го и до­дај­те му ја брус­ни­ца­та и омек­на­та­та леб­ле­бија.

Уба­во про­ме­шај­те и ста­ве­те ги на­мир­ни­ци­те во чи­ни­ја за сер­ви­рање.

По­тоа до­дај­те ги си­те ос­та­на­ти на­мир­ни­ци и пов­тор­но про­ме­шајте.

На крај одоз­го­ра до­дај­те го исеч­ка­но­то фе­та си­рење. Де­ко­ри­рај­те по ва­ша желба.

Слични објави

Атрактивните девојки од „Hurricane“ испеаја еден од најголемите хитови на Тамара Тодевска (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Американски палачинки за вашиот викенд-десерт (РЕЦЕПТ)

Igor

Девојче кое неверојатно личи на Ријана ја шокираше и самата пејачка (ФОТО)

Igor

ИСПРОБАЈТЕ! Овие одлични идеи ќе го променат начинот на кој го јадете ПОМФРИТОТ

Igor

Хрватската Мис Универзум во разрушен стан по земјотресот: Им помагам на пријателите! (ФОТО)

Еспресо

Џеј Ло со емотивна фотографија им го честиташе роденденот на своите близнаци (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

20 − дванаесет =

Слични објави

„Изгледа како да е под дејство на наркотици” – Познатиот рапер едвај го држел микрофонот, се тркалал по сцената (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Ако умее со машина, умее и со тело: Момци, откријте какви сте во кревет според вашата професија

Igor

Цеца го објави првите фотографии од внукот Жељко: Среќна крштевка ангелу мој! (ФОТО)

Еспресо

Шарлиз Терон го нападна Стивен Сегал: Ти дебел и смешен и не си никаков борец!

Еспресо

Северина се присети на соработката со Оливер Драгојевиќ: Ме шармираше, а јас пеев во апостолки на неговиот концерт (ВИДЕО)

Еспресо

Јелена Розга ја разбуди фантазијата на фановите (ФОТО)

Igor