Новиот спот на „Рамштајн“ предизвика бурни реакции кај публиката

Германскиот хард-рок бенд објави нова песна и видео-запис и за помалку од 24 часови постигна гледаност од над 6 милиони прегледи на Јутјуб.

Иако фановите се задоволни од работата на бендот, спотот предизвика остри реакции кај поголемиот дел од публиката, особено поради илустрираните делови од историјата, Холокаустот и нацистичките униформи кои членовите ги носат. Гитаристот во спотот носи и Давидова ѕвезда.

Според едни се работи за видео кое има чисто уметничка вредност, без намера за навреди и тривијализирање на еден од најстрашните настани од историјата на светот. Но други, особено припадниците на еврејската заедница, се шокирани од ваквото неодговорно однесување.

„Рамштајн“ се познати по своите провокативни видеа и текстови, а во 2009 година берлинските власти дури и побарале цензура на албумот „Liebe ist fur alle da“.

Новиот албум на бендот ќе биде објавен на 17 мај оваа година.

Слични објави

Кој рече дека е зима? Карлеуша во светкав мини фустан му пркоси на јануари, а деколтето „пука“ (ФОТО)

Еспресо

ПРОНАЈДЕНА ДРОГА ВО КОЛАТА НА РАСТА: Еве колкава казна треба да плати

Igor

Аница Добра, Ена Беговиќ, Ана Сасо… Седумте култни икони на Југославија кои оставија печат на многу генерации

Еспресо

Принцот Хари преку таен инстаграм-профил ја следел Меган

Еспресо

Сите гледаа во неа! Наоми Кембел во проѕирен комбинизон ги „растревожи“ мажите (ФОТО)

Igor

Вереникот објави провокативна фотка од Џеј Ло: Брутално добро тело на кое му завидуваат и помладите (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

9 + 3 =

Слични објави

Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер имаат причина за славење и покрај самоизолацијата! (ФОТО)

Еспресо

ХАРИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Ја изгубив мојата мајка и сега гледам дека Меган станува жртва на моќни сили

Igor

Американците за „Proud“ на Тамара велат дека потсетува на песните од „Дизни“ (ВИДЕО)

Igor

Новак Ѓоковиќ специјален гостин на Санремо: Наместо рекет фати микрофон во раце и отпеа хит на Ерос Рамацоти! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Снашката на црногорскиот претседател во ВЕНЧАНИЦА од 7.000 евра. Погледнете ја!

Igor

Најсилниот афродизијак: Ќе станете „љубовна машина“ кога ќе го изедете ова

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian