Најздравата житарка во светот!

Високата содржина на протеини, малата количина на шеќер и немањето на глутен, ја прават оваа намирница идеална за сечија исхрана, а особено за лицата со дијабетес, целијакија или други заболувања кои создаваат преосетливост на глутен.

Кога еднаш ќе ја пробате, киноата автоматски станува незаменлива намирница во вашата трпеза. Па затоа воопшо не чудно што уште многу одамна кај Инките била популарна под името „мајка на сите житарки“.

Оваа житарка расте на Андите на висина од околу 3000 м, во подрачјето на Перу, Чиле и Боливија уште од пред 5000 години. Старите цивилизации на Инките ја сметале за света храна. Денес се култувирала и во други предели на светот.

Зрната на киноа се состојат од 60 проценти никулци и во себе содржат мононезаситени масти кои се важни за здравјето на срцето, како и антиоксиданти, фитонутриенти, есенцијални минерали како манган, магнезиум, железо и селен, а покрај тоа изобилува и со витамините Б1, Б2, Б3, Б6, Б9 и Е.

Покрај ова киноата го намалува и ризикот од појава на дијабетес тип 2, го регулира шеќерот во крвта, помага при намалување на зголемениот холестерол и влијае на намалувањето на зголемениот крвен притисок. Дава чувство на ситост и не создава надуеност.

Слични објави

4 неодоливо вкусни рецепти за совршени чикен нагетс (ВИДЕО)

Igor

Прекрасна е! Антонио Бандерас се појави со ќерка му на црвениот тепих (ФОТО)

Igor

Бен Афлек и младата Ана се нераздвојни: Уживаат во романтични прошетки на плажа! (ФОТО)

Еспресо

ЖЕНСКИ ПРОБЛЕМИ: Како најлесно да се ослободите од подбрадокот?

Igor

Боса и без грам шминка: Венчавката на славната манекенка со 17 години помладо момче (ФОТО)

Igor

Познати жени кои се уништија со операции: Беа прекрасни, се додека не одлучија да се разубавуваат! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

шест + деветнаесет =

Слични објави

Аца Лукас откри ПЕКОЛЕН ПЛАН: Бившата жена го сака богатството на ЛЕПА БРЕНА И БОБА

Igor

НЕТРПЕЛИВОСТ, ПОВРШНОСТ… Причини поради кои раскинуваат хороскопските знаци

Igor

Чоколаден колач со цели круши

Еспресо

Вкусна и брза салата од боранија (РЕЦЕПТ)

Igor

Елена Ристеска важи за секс-симбол, но погледнете какви другарки има (ФОТО)

Igor

Уживајте во секое залче: Страмболи – Пица завиткана во ролат (РЕЦЕПТ)

Igor