КОНТУРИ, ДОЦРТУВАЊЕ ВЕЃИ… Одвикнете се од овие популарни шминкерски навики

Ако сте изгледале стотици видеа на Јутјуб или Инстаграм и мислите дека веќе сте експерт во шминкање, не се лажете толку лесно.

Голем број од тие трендови не се применливи во реалноста, а и многу е веројатно дека се работи за производи кои се спонзорирани од одреден бренд.

Поради тоа, шминкерите советуваат да ги избегнувате следните грешки:

1. Престанете да ги доцртувате веѓите. Обликувајте ја вашата природна форма и истакнете ја бојата доколку тоа е потребно. Во спротивно, излегува дека сте вечно налутени, судејќи по обликот на модерното цртање на веѓите.

2. Користете што помалку шминка. Нанесувањето на прајмер, пудра, коректор, пудра за контури, хајлајтер и пудра во прав е премногу за вашето лице и може да се случи за кратко време да треба да посетите дерматолог.

3. Заборавете на контурирањето. Секој обид да се направи визуелно поинаков облик може да го измени вашиот изглед, на кој луѓето околу вас се навикнати. Некогаш, може да се постигне и доста лош изглед, па затоа е подобро да го најдете мејкап стилот кој одговара на вашиот облик на лицето.

4. Не обидувајте се да ја изедначите бојата на лицето со бојата на кожата на вратот. Вратот е секогаш посветол. Најдобро е да ја изедначите бојата на лицето и деколтето, без да користите премногу покривни пудри.

5. Кога брзате некаде, не испробувајте нови производи или техники. Оставете го експериментирањето за денови кога имате повеќе време.

Слични објави

Два хороскопски знака кои формираат најлош астро-пар

Igor

Нема да ги препознаете: Кајмакоски без коса, а Северина… (ФОТО)

Igor

Ѕверката од „Сексот и градот“ на 64 години повторно татко (ФОТО)

Igor

Албанскиот модел Ангела е вистински ангел (ФОТО)

Igor

Поховани шницли од рерна: Месо меко како путер! (РЕЦЕПТ)

Igor

Нема среќа во љубовта! Коки се разведе и од втората сопруга! (НЕ ОБЈАВУВАЈ)

Igor

Остави Коментар

1 × 2 =

Слични објави

Џеј Ло во секси бикини на плажа: Го сними задникот одблизу, но и лицето без брчки (ВИДЕО)

Еспресо

Том Круз не ѝ дозволува на Никол Кидман да дојде на свадбата на нивниот син

Igor

Адам Лабунски ГОЛ на плажа: Позирал само со ИНСТРУМЕНТОТ во рака

Igor

Рита Ора објави супер видео-спот за песната „New Look“ (ВИДЕО)

Igor

Актерката префрлена во болница по сообраќајната несреќа: Автомобилот заврши на покрив (ВИДЕО)

Igor

Смртта на Британи Марфи е една од најголемите мистерии: Испливаа нови теории за трагично настраданата глумица

Слободен печат