Апстинирањето од секс е лошо за здравјето

Ако во животот сте имале сексуални односи, а потоа сте прекинале, поподложни сте на разочарување и пад во депресија од лицата кои не го искусиле тоа. Но, во телото се случуваат и други промени кои всушност може да бидат проблеми.

Мускули

Не е вистина дека вагиналните мускули се „стеснуваат“ доколку некое време немате сексуални односи. Но, мускулите забораваат како да се опуштат при следниот однос па затоа тој може да биде малку болен и оттаму доаѓа тој мит за „стеснување“ на вагината.

 Рак на простатата

Апстиненцијата ги зголемува изгледите за еректилна дисфункција кај мажите, а честите сексуални односи можат да ја намалат шансата за добивање рак на простатата.

Имунитет

Сексуалната активност позитивно влијае на имунитетот. Луѓето кои имаат чести сексуални односи се помалку болни и имаат помала склоност кон разни инфекции.

 

Слични објави

Цел свет се бори со коронавирус, а Хари Мата Хари со лекови за потенција: Завршил во болница поради вијагра?

Еспресо

Српскиот министер Дачиќ повторно се фати за микрофонот: Овој пат друштво му правеше малиот Љуба Станковиќ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Почина глумицата која го глумеше ликот на Магда во „Сексот и градот“

Еспресо

Авторски хороскоп за мај

Igor

Зеленчук кој помага во хидратација на телото

Igor

Поранешниот супермодел и на 53 години изгледа исто како пред две децении (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

деветнаесет − 7 =

Слични објави

Видео хороскоп за 3 јуни 2019, среда

Igor

Кога познатите губат невиност: Чолиќ првпат водел љубов на ливада

Igor

Таа го има најдобриот ЗАДНИК во светот, еве ДОКАЗ! (ВИДЕО)

Igor

ЕСЕНТА ЌЕ ИМ „УДРИ“ ВО ГЛАВА: Овие хороскопски знаци треба да бидат внимателни на крајот на месецот

Igor

ТУНА навистина има со што да се пофали (ФОТО)

Igor

ТУНА вистинскa секси ЦРВЕНКАПА, но кој е ВОЛКОТ? (ФОТО)

Igor