Еден цртеж ја покажа правата вистина за вработените мајки

Перуанскиот карикатурист на брилијантен начин ги прикажа комплексните предизвици со кои се соочуваат вработените мајки, а всушност и сите вработени жени.

Мајките се наоѓаат на самиот врв на многу професии, а моменталната генерација на татковци навистина е повеќе вклучена во одгледувањето на децата и грижата за домаќинството во споредба со минатото, но не можеме да се преправаме дека вработените мајки и вработените татковци имаат еднаква прилика на теренот кариера.

Оваа едноставна метафора ја илустрираше перуанскиот карикатурист на дневниот весник „Република“ и на брилијантен начин ги покажа комплексните предизвици со кои се соочуваат вработените мајки, а всушност и сите вработени жени. Благодарение на објавата на индискиот милијардер Ананд Махиндра на Твитер, овој цртеж стана вирален.

Махиндра го објавил цртежот откако го чувал својот едногодишен внук една недела.

„И честитам на секоја вработена жена и признавам дека нивниот успех бара многу поголема количина на напор отколку кај нивните машки колеги“, напиша тој во објавата.

Дури и денес, во 2019 година – мајките често се „главен“ родител. Жените носат потежок ментален товар, рботат повеќе саати покрај целиот домашен неплатен труд, поминуваат повеќе време во одгледување на детето и домашните работи и имаат многу малку време да се грижат за себе.

Од друга страна, едно истражување откри дека слободното време на мажите всушност се зголемува по родителството, додека на мајките им се зголемува единствено само работното оптеретување во домот.

Треба да се нагласи дека цртежот не стана вирален бидејќи е духовит. И за жал, со него можат да се поистоветат многу мајки.

Слични објави

Виснатите гради се нејзинот заштитен знак: Прво ги мразела, а сега и носат пари! Секаде е без градник и сите гледаат во нив (ФОТО)

Igor

Рок на траење на козметичките производи, кога треба да ги фрлите?

Igor

Од буцкастата Бриџит Џонс до неверојатна убавица! Рене и се врати на глумата, но со нов имиџ (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

3 работи кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

Igor

Мартин Скорсезе ќе прими награда на „Palm Springs International Film Festival“

Слободен Печат

Наизглед неспоиво: Сите трендсетерки полудеа по овој интересен аутфит! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

12 − седум =

Слични објави

Предимензионираното сако има главна улога: Модни комбинации кои ќе посакате да ги ископирате! (ФОТО)

Igor

Дали сте знаеле? Плутата од шампањско лета брзо како „Ф-16“, а меурите се двапати побрзи од брзината на звукот (ВИДЕО)

Igor

Многу ви опаѓа косата? Без грижа, имаме решение!

Igor

Американска компанија измислила градник кој спречува брчки на деколтето (ФОТО)

Igor

Не нанесувате хидратантна крема редовно? Еве што ќе и се случи на вашата кожа!

Igor

Голема наградна игра – освојте патување од бајките во Швајцарија со Revalid®

Igor