Торта медено срце – Прсти да излижеш! (РЕЦЕПТ)

Подгответе ја оваа неверојатно вкусна торта, наречена медено срце и уживајте во богатиот вкус. За нејзината подготовка потребни ви се час и половина.

Потребни состојки:

1 1/2 чаша вода
1 1/2 чаша шеќер
2 чаши брашно
4 големи лажици мармалад
1 мала лажица сода
1 цимет
1 ванила
1 пециво
2-3 големи лажици масло за премачкување на тавичката

Глазура:

200-250 гр. мармалад
150 гр. посно чоколадо

Начин на подготовка:

1. Водата, шеќерот, циметот, мармаладот, содата и ванилата се ставаат во еден сад и се мешаат, се оставаат да стојат 30 минути (со повремено промешување).

2. На смесата и се додаваат брашното и пецивото, се меша со шпатула убаво да се соедини смесата.

3. Тавчето се премачкува со масло.

4. Се пече на загреана рерна на 180 степени, 50 минути.

5. Одозгора се премачкува со мармалад додека е жешка тортата и се остава да се олади.

6. Потоа се премачкува со растопено чоколадо.

7. Тортата се сече на парчиња додека чоколадото не е стегнато.

Слични објави

Оваа девојка го освои Скопје! И мажи и жени завртеа глава по неа! (ФОТО)

Igor

За блескаво чист дом потребни ви се само овие 3 евтини и едноставни состојки

Еспресо

Три грешки кои ги правите кога купувате сандали со штикла

Igor

Вкусни тестенини со брокула (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Еспресо

ЗА ДОБРО УТРО: Пенеста торта со кафе (РЕЦЕПТ)

Igor

ЕСЕНСКИ ДЕСЕРТ: Колач со грозје (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

осум + 18 =

Слични објави

МОЖЕТЕ ЛИ БЕЗ ЛЕБ? Еве што ќе се случи ако целосно го исфрлите од исхраната

Igor

„Ти благодарам што на моите црно-бели песнички им подари боја“: Гитаристот од „Роксет“ се прости со Мери Фредриксон со емотивна порака (ВИДЕО)

Слободен печат

Сочен и кремаст: Сварете го компирот на поинаков начин

Igor

Трансформација: Никогаш видена снимка од Анџелина Џоли прегледана 1,8 милиони пати (ВИДЕО)

Igor

14 детали кои го одвојуваат шик изгледот од вулгарниот: Секоја жена треба да го знае ова! (ФОТО)

Igor

Бети Вајт откри како да доживеете стотка

Еспресо