19.8 C
Скопје
05:23 - 20 јули, 2024

Волшебен цитрус за спас на кожата

Лимонот заедно со портокалот, мандарината, грејпфрутот, припаѓа во групата на цитрусни овошја кои се познати по прочистувачкото дејство. Лесно е достапен и има разновидни намени. Содржи витамин Ц, витамин Б, рибофлавин, а од минералите калиум, калциум, фосфор, магнезиум.

Сокот од лимон помага при прочистување и хидратација на лицето, како и при отстранување на мозолчиња и чистење на флеки на лицето.
Исечете еден лимон на половина и протријте го по лицето, а потоа исплакнете со ладна вода. Лицето ќе ви биде сјајно и чисто.

Рана од мозолче, црнка или акна може да го уништи изгледот на вашата кожа. Некои истражувања докажале дека киселината во цитроните го изедначува тенот и ги „брише“ лузните. Ставете лимонов сок на парче памук и поминете низ лицето со него.

Комбинирајте три мали лажички маслиново масло со една лажичка лимонов сок за да креирате мешавина која ќе ви ги направи ноктите посветли. Киселината од лимонот помага да се исчистат непотребните слоеви на ноктите, ги прави побели, а маслиновото масло им ја дава потребната хидратација.

Лимоните се одлични за лицето, но и за сувите и тврди лакти. Додајте лимонов сок во сода бикарбона и мешајте додека не добиете смеса како паста. Протријте ја смесата на вашите лакти за да ги исчистите мртвите клетки. На крајот поминете ги со вода и со уште лимонов сок.

Мешавина од вода, лимонов сок, маслиново масло и корен од ѓумбир ја намалува количината на мртвите клетки кои паѓаат од вашиот скалп. Овој микс нанесете го на целиот скалп и оставете го да се исуши пред да го измиете со шампон.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....