Внимание! Овој чај може да доведе до откажување на црниот дроб!

Екстракт од зелениот чај може да предизвика оштетување на црниот дроб, соопштија од Европската агенција за безбедност на храна (EFSA).

Покрај сите погодности на зелениот чај кој често се препишува кај разните диети, а исто така помага и при губење на килограмите, секојдневното земање на преголеми количини може да биде штетно за црниот дроб, па да доведе дури и до негово откажување.

Виновници за тоа се катехините, вид на полифеноли кои се есенцијални молекули за физиологија на билките, важни за функциите како раст и пигментација. Се претпоставува дека штетната доза е околу 800 мг дневно, но се уште нема службена потврда за безбедната доза на катехини.

Иако многу трговски ланци продаваат екстракти од зелен чај, во повеќето случаи се работи за доза помала од 800 мг катехини.

Предупредувањето од EFSA дојде откако канадските колеги барале посериозна проверка, а сето ова е покренато од случајот со тинејџер кој земал таблети од зелен чај.

Така момчето од Австралија заврши на трансплантација на црниот дроб, а во Англија една 16-годишна девојка заболела од хепатитис на црниот дроб откако користела таблети од зелен чај за слабеење.

Во заклучокот EFSA објави дека катехинот во мали количини е многу добар за здравјето, но претерувањето би можело да доведе до погубни последици.

Слични објави

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor

Одличен предлог за денешниот ручек: Пикантни крцкави крилца од рерна (РЕЦЕПТ)

Igor

Секоја жена од стил мора да го знае ова: Вака се носи најпопуларниот аксесоар за коса за оваа сезона! (ФОТО)

Igor

Интересни трикови – За што се можете да ја употребите пената за бричење?

Igor

Италијански доктор откри што им се случува на оздравените од ковид-19: Тешко се враќаат во нормала и постои процедура за опоравување

Еспресо

Капути кои треба да ги облече секоја дама (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

четири × пет =

Слични објави

ЛЕТНАТА НЕГА на лицето е многу важна – не заборавајте ја

Igor

Направете го сами најдоброто и најевтиното средство за чистење стакло (ВИДЕО)

Igor

Како да се храните доколку имате покачен холестерол: Пржената храна ви го загрозува здравјето

Еспресо

Секоја девојка треба да го знае ова: Вака се носи најпопуларниот аксесоар за оваа есен

Igor

Неколку работи кои треба да ги дезинфицирате во сезона на грип

Еспресо

Неверојатно вкусни поховани тиквички (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor