21.8 C
Скопје
04:10 - 15 јули, 2024

Руски природен лек за подобрување на имунитетот

Во текот на пролетта поради алергиите многу луѓе се соочуваат со пад на имунитетот, а со тоа се подложни на многу заболувања.

Рускиот академик Амосов препорачува мешавина од лековити состојки која е одлична за овој период. Според некои наводи, тој на своите пациенти им го давал при постоперативна нега.

Состојки: По 200 грама суво грозје, суви кајсии, суви смокви, ореви, мед (според потребата) и еден лимон со кора.

Сите состојки сомелете ги во сецко или во машина за мелење месо. Додадете го медот и измешајте. Распоредете ја смесата во тегли и чувајте задолжително во фрижидер.

Возрасни и деца над 6 години може да земаат по две лажички на ден, една наутро на празен стомак и една пред спиење, со млеко или со чај.

Напомена: Пред да ги мелете, сите состојки треба да отстојат во превриена вода неколку часа, за да се измијат хемикалиите.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....