Оваа подла болест зема замав: Обрнете внимание на следниве симптоми

Карциномот на анус се смета за ретко заболување, но во последните неколку години бројот на заболени драстично пораснал.

Најпрво, оваа подла болест не дава никакви знаци по кои ќе се забележи дека нешто не е во ред или пак, симптомите се појавуваат како хемороиди или цисти.

Ракот на анус е поврзан и со полово преносливи зарази. Присутност на ХПВ е констатиран во голем број случаи на рак на анус.

Ова се пет симптоми кои никогаш не смеете да ги игнорирате, а кои може да ви укажат дека можеби имате карцином на анус:

– крварења од аналниот отвор
– чешање
– болки во тој предел
– израстоци со непознато потекло
– неможност да се контролира сфинктерот

Најизложени на ризик од ова заболување се оние кои имаат анален секс со различни партнери, а без заштита, оние кои се веќе носители на ХПВ, пушачи, луѓе со слаб имунитет и постари од 65 години.

Оваа болест е почеста кај жените, но тоа не значи дека и мажите не би требало да се штитат и да обрнат внимание на евентуалните промени.

Слични објави

Сезона на јасмин: Природен лек за добар на сон

Igor

Пет ретки симптоми на коронавирус – oсип на прстите на нозете, главоболка и боцкање

Еспресо

Јадете лути пиперчиња, подолго ќе живеете!

Еспресо

„Оживејте“ ги домашните билки со помош на овој трик

Igor

Манекенката Бојана Нушкова ги почести обожавателите на Инстаграм со топлес-фотографија (ФОТО)

Igor

Брза и неодолива палачинка со шунка и кашкавал (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

Шестнаесет − 11 =

Слични објави

Природен напиток: Едноставен трик за рамен стомак

Слободен печат

Погледнете како можете да го искористите ШЕЌЕРОТ при чистење на вашиот дом

Igor

Коронавирусот нема да ви може ништо ако земате витамини со храната

Еспресо

5 симптоми што откриваат дека глутенот не ви годи!

Еспресо

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor

Јадете лути пиперчиња, подолго ќе живеете!

Еспресо