НИКОГАШ НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: Ова се знаци дека имате полицистични јајници

Кога во нашето тело хормоните се во баланс, сè функционира беспрекорно. Но, кога нивото ќе ја надмине горната или е под долната граница, тогаш веќе настануваат сериозни проблеми.

Синдромот на полицистични јајници се манифестира така што изостанува месечниот циклус, се случуваат физички промени на телото, забременувањето е отежнато, а јајниците не успеваат да ги исфрлат зрелите јајцеклетки и се формираат низи од фоликули.

Прв симптом е промената во месечниот циклус. Најчесто, при полицистични јајници изостануваат овулациите, а со тоа и крварењето. Следно што може да се случи е зголемување на нивото на андрогени хормони.

За жал, девојките и жените со полицистични јајници освен проблеми со забременување, може да имаат и проблеми со акни, со задржување на евентуалната бременост, задоцнета менопауза, абнормални крварења, зголемен ризик за ендометриоза и рак на јајници, зголемена телесна тежина, инсулинска резистенција, ризик за дијабетес…

Лечењето трае цел живот, со помош на препишана терапија, но и со промена во животниот стил, особено исхраната.

Нерамнотежата на хормоните резултира со гојазност, бавен метаболизам и изразена желба за внес на шеќер. Неплодноста е поврзана со зголемената телесна тежина. Многу гинеколози забележале подобри резултати откако пациентките симнале барем 10% од вишокот килограми.

Слични објави

Сочни печени домати (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Дали е паметно да ги бакнувате децата во уста?

Слободен печат

Откриени рамена – Полн погодок за летото (ФОТО)

Еспресо

Работи што мора дијабетичарите да ги прават за време на пандемијата

Еспресо

Летна маска за лице – Пробајте ја маската од сливи, евтина а максимално делотворна

Igor

Овие 10 намирници ги чистат артериите!

Слободен Печат

Остави Коментар

3 × два =

Слични објави

Некогаш најзгодниот актер денес изгледа непрепознатливо

Igor

Кафе со печурки е новиот супернапиток по кој полуде светот

Igor

Почина хрватскиот продуцент на „Шиндлеровата Листа“ и „Гладијатор“

Igor

Оваа година полесно ќе изгорите на сонце, има врска со пандемијата

Еспресо

Лимонада со куркума – напиток кој ја лекува депресијата подобро од било кој лек

Igor

Битка за најмладите: Погледнете како докторите ги штитат бебињата од коронавирус (ФОТО)

Еспресо