Како да користите помалку сол во исхраната?

Просечен човек внесува околу 11,6 грама сол дневно, иако препорачаната количина е максимум 5 грама. Нормално, солта не смеете целосно да ја исфрлите од исхраната, но потребно е да воспоставите поздрави навики кога е во прашање зачинувањето на вашите оброци.

Прекумерните количини сол може да го покачат крвниот притисок и да предизвикаат низа други здравствени нарушувања. Многу е важно да знаеме дека солта освен како зачин, ја внесуваме и преку ужинките и грицките, многу често несвесно. Особено треба да бидеме внимателни со чипсовите, сувомеснатите производи, колбасите и пекарските печива.

Затоа, следниот пат, обидете се да ја преполовите количината сол што ја додавате во чорбите и салатите, а наместо тоа, додадете оригано, кари, чили, бибер, сок од лимон, копар, куркума или кој било друг зачин што одговара со јадењето. Подеднакво ќе биде вкусно, а ќе биде далеку поздраво отколку кога е подготвено само со сол.

Слични објави

Здрава храна за вас, но опасна за вашето домашно милениче: Што не смее да јадат кучињата и мачките!

Еспресо

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Еспресо

Тивките симптоми на СИНДРОМОТ кој е една од најчестите причини за неплодност

Igor

Колку е опасен новиот вид на коронавирус кој почна да се шири во Англија?

Еспресо

Откријте го каменот додека не ги оштети бубрезите

Еспресо

Дали диуретиците се штетни за бубрезите?

Еспресо

Остави Коментар

17 − 17 =

Слични објави

Колку време може да се престојува во продавница без да се заразите со ковид-19?

Еспресо

4 вежби кои засекогаш ќе ви ја отстранат болката од грбот (ВИДЕО)

Igor

За што сè можете да го користите медот

Igor

Активниот јаглен – универзален детоксин

Igor

Вистинско чудо: Се разбудила од кома по 59 дена на респиратор, еден ден пред да ја исклучат од апаратите

Еспресо

Напиток кој му е потребен на вашето срце: Рецепт од само 4 состојки кој го намалува крвниот притисок и го зајакнува срцето!

Еспресо