26.8 C
Скопје
13:34 - 14 април, 2024

Инфектологот Драган Делиќ открива: Најголемата мистерија на коронавирусот, еве зошто не се заразуваат сите во едно семејство!

Иако коронавирусот, кој зарази повеќе од 19 милиони луѓе ширум светот, се шири исклучително лесно и е многу заразен, досега имаше бројни случаи во семејствата, додека еден член на домаќинството бил заразен, другите не биле, мажот се разболел, но не и сопругата, едно дете е, а другото не е…

Овој факт збунува многумина, а експертите за српските медиуми велат дека количината на вирусни честички што ги има пациентот во телото, количината на пренесени вируси, разликата во генетската основа и претходната тивка имунизација се само некои од можните причини поради што едно лице нема да се зарази, иако е во навидум близок контакт со пациентот.

– Коронавирусот не спаѓа во групата на болести каде што ќе се заразат сите што биле во контакт со заразено лице. Не е стопроцентно заразно, како што се сипаници, од кои 100 лица што биле во контакт со пациент, сите 100 ќе се заразат доколку немаат имунитет и заштита. Денес, знаеме дека за да може лицето заразено со корона да ја пренесе инфекцијата, потребно е да има повеќе од милион вирусни копии, односно вирусни честички, во еден милилитар респираторна секреција. Второ, позната е инфективната доза, т.е. за некој да добие инфекција, мора да внесе најмалку 300 вириони, вирусни честички. Ако добиете, нема да се разболите – објаснува за Курир проф. Д-р Драган Делиќ, инфектолог.

Тој додава дека фактот што членовите на семејството се во контакт не значи дека сите ќе се разболат. Контактот, како што вели, мора да биде близок, да трае некое време.

– Само затоа што се едно семејство, не значи дека дишат едни на други, во лице. Понекогаш се потребни неколку секунди за да се пренесат 300 честички од вирусот, но тоа не е правило и зависи од многу други фактори. Сончевата светлина и светлината, на пример, ја намалуваат инфективноста. И сè зависи од имунитетот на таа друга личност, од неговата реакција на инфекцијата – објаснува д-р Делиќ.

Тој додава дека не реагираме сите исто и не сме сите подложни на инфекција на ист начин.

– Иако вирусот ќе се пренесува во повеќето семејства, тој не мора да биде апсолутна законитост. Токму оваа разновидност е во нашата генетска основа. Фактори како што се имунитет, начин на живот, квалитетна исхрана, редовно спиење…се исто така подеднакво важни.

Проф. за инфективни болести д-р Жарко Ранковиќ за српскиот медиум вели дека ваквите случаи се познати и кај други заразни болести.

Д-р. Жарко Ранковиќ

– Една од причините може да биде тоа што член на семејство претходно бил тивко имунизиран, т.е. имал асимптоматска форма на болеста, па стекнал некаков вид имунитет. Се повеќе истражувања покажуваат дека нултата крвна група е посериозно болна, и сè зависи, се разбира, од имунолошкиот одговор на организмот – објаснува д-р Ранковиќ и додава дека, покрај сите овие фактори, се случува тестот на член на семејство да биде лажно негативен, бидејќи не е направен во правилно или во вистинско време.

Истражување во САД: Вирусот може да ви биде дома една недела без да се заразите

Математичари од Технолошкиот универзитет во Масачусетс (МИТ) смислија математички модел кој симулира динамика на вирус во простор и пресмета дека треба да поминат неколку минути за да се зарази, до една недела, во зависност од голем број фактори. Важните параметри вклучуваат големината на просторијата, носење маска, тип на маска, ниво на влажност, број на луѓе и вентилација. Една од најризичните ситуации, според нивното истражување, е да седите во ресторан, каде што ќе можете да се заразите за само десет минути, додека со едно заразено лице можете да останете во иста просторија во куќата до една недела, без да се заразите, под услов и двајцата носите маски и ја проветрувате просторијата.

Од што зависи инфекцијата

  • За да може една личност да ја пренесе инфекцијата, потребно е да има повеќе од милион честички на вирусот во еден милилитар респираторна секреција;
  • За да може некој да се зарази, потребно е да се внесат минимум 300 честички на вирусот;
  • Ризикот од инфекција во куќата може да се намали со носење маски, одржување на растојание; избегнување контакт, вентилација, дезинфекција;
  • Дали некој ќе се зарази, зависи и од нивниот имунолошки одговор и генетиката;
  • Фактори кои го намалуваат ризикот од инфекција се здрав живот, вежбање, квалитетна исхрана, сон;
  • Луѓето со нулта крвна група имаат поголема веројатност да се разболат;
  • Луѓето кои имале инфекција, дури и асимптоматска, ќе биде потешко да се заразат;
  • Тестовите понекогаш можат да бидат лажно негативни;

Слични објави

Колку „тежи“ Роберто Кавали и каде ќе оди богатството: Вила од соништата, јахта, зграда во Дубаи…

еспресо

Познат српски рапер заврши зад решетки во Тајланд, го фатиле под дејство на недозволени супстанции

Еспресо

(Фото) Меган и Хари никогаш посреќни, а на социјалните мрежи ги направија лом: „Нели не сакаа внимание?!“

еспресо

Астропрогноза за недела, 14 април: Лавовите ќе пленат со харизма, Јарците мора да покажат одлучност

еспресо

(Фото) Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски: Марија во елегантна венчаница го кажа судбинското „да“

еспресо

За Раковите богатство, за Девиците изобилство: Парите и хороскопските знаци во месец мај

еспресо
Се вчитува....