ИМАТЕ ГРУТКИ ПОД ПАЗУВИТЕ: Може да е безопасно, но може и да е знак на оваа тешка болест!

Многу луѓе во светот имаат проблем со создавање тврди лимфни чворови под пазувите и на препоните или на вратот.

Кога ќе сфатите дека имате нешто такво, првата реакција ви е страв и паника, но најчесто излегува дека се работело за безопасен израсток. Но, некогаш може и да биде знак на тумор на лимфните јазли. Затоа најбезбедно е да се јавите на лекар со својот проблем.

Лимфните јазли под пазувите може да се оздадат кога телото се бори против канцерогени клетки. Инфекции, како што се херпес или мононуклеоза исто така може да придонесат кон појава на лимфни грутки. Најчесто поминуваат сами од себе или со помош на антибиотик.

Но, што се случува кога ќе се случи гнојно воспаление?

Ако грутката е забележливо воспалена, тогаш лекот е антибиотик кој се зема и како таблети, но и се нанесува локално. Некогаш е потребно да се користи и имуномодуларна терапија.

Причина за ваквите воспалувања може да биде и бричењето или депилирањето, односно враснатите влакненца. Затоа треба да користите чисти жилети. Не се бричете додека воспалението не се намали.

Алергијата на антиперспиранти или на состојки од нив значи дека треба да го промените типот на дезодоранс кој го користите. Некогаш, телото може да има ваква реакција и на одредена терапија.

Секако, не заборавајте дека оваа состојба треба да биде контролирана од страна на лекар, за да може да се исклучи секоја можност дека се работи за малигни израстоци, или пак навреме да се реагира доколку постои ризик за тоа.

Слични објави

СТЕ ЗНАЕЛЕ ЛИ: Зошто популарните „лубутанки“ имаат црвен ѓон?

Igor

Интересни факти за бебињата родени во април

Igor

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor

Уште на крајот на февруари ѝ се појавил мистериозен осип, лекарите дури сега сфатиле дека е коронавирус

Еспресо

Дали детоксикацијата на црниот дроб е безбедна и корисна или е непроверен мит?

Еспресо

7 хранливи материи со кои се богати портокалите

Еспресо

Остави Коментар

4 × четири =

Слични објави

Mожат повеќе да ви наштетат отколку да ви бидат од корист: Не ги консумирајте овие намирници за појадок

Еспресо

Секоја негативна енергија предизвикува болест

Igor

Повреди кои може да ги предизвика долгото кашлање

Igor

ОВАА ЖЕНА Е ПОДГОТВЕНА НА СЕ: Прво ги покажа градите, а сега отиде чекор подалеку (ФОТО)

Igor

Со храна намалете го штетното влијание на катранот и на никотинот од цигарите

Еспресо

Како за 5 секунди да проверите дали месото е свежо и квалитетно

Igor