Партнерот ви е одличен, но не и во кревет? Што да направите?

Доколку сте во врска со некој што го сакате и сe ви е одлично, само во сексот не ви оди и сте спремни на сe, само за да ја сочувате врската, еве што вели психологијата за тоа. Но, пред да се намуртите, мудро да одмавнете со главате и помислите “кога има љубов и сексот е одличен”, веднаш да ви ја разбиеме таа илузија со суровата вистина дека: тоа не е случај кај сите!

Жените кои имаат повеќе пријатели меѓу мажите, отколку меѓу жените, уживаат во подобар секс, бидејќи нивните партнери се плашат од конкуренција. Ова го покажале резултатите од студијата објавена во списанието “Компаративна психологија”. Истражувањето покажало дека партнерите на девојките кои се опкружени со машко друштво – повеќе се трудат и околу сексот, а и околу романтиките.

Освен тоа, верувале или не, потсвесниот страв дека партнерката би можела да ги изневери, во нивните очи таа станува попривлечна.

Што покажуваат истражувањата?

“Резултатите од истражувањата, покажаа дека кога постои стравот од изневерување, на несвесно ниво, машките почнуваат повеќе да се трудат околу партнерката. Во прашање е едноставо, текот на еволуцијата, која на ниво на потсвест, ја зголемува желбата за ‘ширење на DNK материјал’, односно – секс. Потребно ни е нешто што одвреме-навреме ќе нe потсети колку ни е драгоцена личноста со која сме во врска, а човечката природа вели: фактот дека таа личност им е привлечна и на другите е токму она што ќе не освести”, вели д-р Михаел Фам, кој го спровел истражувањето.

Во студијата учествувале 400 мажи кои се во постојана врска, а од нив се очекувало да ја оценат привлечноста на своите партнерки, да проценат колку пријатели има таа од машкиот пол, дали тие пријатели ја сметаат нивната пријателка за атрактивна, како и да го оценат квалитетот на сексот во врската. Се покажало дека зачестеноста и квалитетот на сексуалните односи расте заедно со бројот на мажите со кои нивната партнерка се дружи. Односно, колку повеќе пријатели има од машкиот пол, толку е почест сексот со нејзиниот партнер.

Затоа, иако може да ви делува како одвратна манипулација, доколку не сте задоволни од сексот, а сте се обиделе со се што ви паднало на памет за да ја подобрите ситуацијата, можеби е време да заиграте на картатата – (дозирана) љубомора.

Слични објави

Нивес во најприродно издание: Старлетата го покажа целулитот и влакненцата (ФОТО)

Igor

БРИТАНЦИТЕ БЕСНИ: Покренаа петиција против Меган и Хари, а ова е причината!

Igor

Беа славни и барани, но кажаа „Чао“: Овие македонски пејачи засекогаш ја напуштија Македонија (ВИДЕО)

Igor

Пинк: На 17 години доживеав спонтан абортус

Igor

Пет години без „најголемиот џентлмен во рокенролот“: Влада Дивљан повеќе не е овде, но и понатаму е со нас!

Еспресо

Девојчето кое остана исто: На Оливера Балашевиќ годините не ѝ можат ништо (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

седумнаесет + дванаесет =

Слични објави

Џесика Алба и сопругот ги воодушевија присутните со сочните бакнежи на црвениот тепих

Igor

Славната актерка во четвртиот стадиум од ракот: „Плачам од болки“ (ВИДЕО)

Igor

Нема да ја препознаете! Познатата актерка целосно го променила стилот и изгледа неверојатно секси! (ФОТО)

Igor

НЕВОЗМОЖНО: „Стар сум, никој повеќе не ме сака“ (ФОТО)

Igor

Пеколот започна по свршувачката! Толерирав поради бременоста, се будев целата во пот! (ФОТО)

Igor

Брена во најкраткиот фустан во кариерата излезе на бина, направи лом и покажа нешто повеќе (ВИДЕО)

Igor