Домашен лек за правилна работа на штитната жлезда

Нарушената работа на штитната жлезда не е шега и мора постојано да биде контролирана од страна на ендокринолог и да се почитуваат правилата за земање на терапијата.

Најчести проблеми се хипотиреозата и хипертиреозата. И двете состојби ги нарушуваат метаболизмот и нивото на енергија за извршување на секојдневните задачи.

Симптоми на хипотиреоза, односно намалено лачење на хормони од штитната жлезда, се манифестира со поспаност, умор, опстипација и накачување на телесната тежина. Хипертиреозата пак, предизвикува слабост, постојан замор, неправилна работа на срцето, губење на коса, постојана дијареја и губење телесна тежина.

Овој природен лек, во комбинација со соодветната терапија, ја подобрува работата на штитната жлезда.

Потребни ви се:

100 мл вода
200 мл сок од брусница
Малку ѓумбир во прав
Половина лажичка цимет во прав
Малку морско оревче
Една лажица сок од портокал
Една лажица сок од лимон

Подготовка:

Загрејте ја водата, додајте го сокот од брусница и зачините и варете ја смесата 20 минути. Тргнете ја од ринглата, оставете да се олади и додадете сок од портокал и лимон. Испијте ја подготвената количина во тек на еден ден.

Слични објави

Симптоми за леукемија кои често ги игнорираме

Слободен печат

Ова е лудило! Погледнете колку заработи филмот „Џокер“ досега! (ФОТО)

Igor

Најлесен начин да ослабете – Режим на исхрана за сите што „мразат диети“

Еспресо

Сакате вашата коса брзо да порасне? Направете го сами овој шампон! (РЕЦЕПТ)

Igor

Сакате да си го продолжите животот? Одете во театар!

Слободен Печат

Професорка спиела со 5 ученика, а пронашле и експлицитни снимки!

Слободен Печат

Остави Коментар

дванаесет − три =

Слични објави

ЧУДО: Таа има 90 години и го победи коронавирусот, а еве што советува!

Васко Спасоски

Сокот од нане ќе ви реши бројни здравствени проблеми

Слободен печат

Модна лекција од Пенелопе Круз до сите жени: Вака се носи бело од глава до пети (ФОТО)

Igor

Жените полудеа по неа – Гел маска за порцелански тен на кожата на вашето лице

Igor

Меланија Трамп и Камила од Корнвол „се натпреваруваат“ во бело

Igor

Бели фустани во кои ќе се заљубите: Овие 3 дами го освоија црвениот тепих во Лос Анџелес! (ФОТО)

Igor