20.8 C
Скопје
02:45 - 16 јули, 2024

Домашен лек за правилна работа на штитната жлезда

Нарушената работа на штитната жлезда не е шега и мора постојано да биде контролирана од страна на ендокринолог и да се почитуваат правилата за земање на терапијата.

Најчести проблеми се хипотиреозата и хипертиреозата. И двете состојби ги нарушуваат метаболизмот и нивото на енергија за извршување на секојдневните задачи.

Симптоми на хипотиреоза, односно намалено лачење на хормони од штитната жлезда, се манифестира со поспаност, умор, опстипација и накачување на телесната тежина. Хипертиреозата пак, предизвикува слабост, постојан замор, неправилна работа на срцето, губење на коса, постојана дијареја и губење телесна тежина.

Овој природен лек, во комбинација со соодветната терапија, ја подобрува работата на штитната жлезда.

Потребни ви се:

100 мл вода
200 мл сок од брусница
Малку ѓумбир во прав
Половина лажичка цимет во прав
Малку морско оревче
Една лажица сок од портокал
Една лажица сок од лимон

Подготовка:

Загрејте ја водата, додајте го сокот од брусница и зачините и варете ја смесата 20 минути. Тргнете ја од ринглата, оставете да се олади и додадете сок од портокал и лимон. Испијте ја подготвената количина во тек на еден ден.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....