Знаете ли зошто лажицата за шпагети има дупка во средината?

Варењето на тестенините најчесто завршува со сценарио кое на сите ни е добро познато. Сте ја измериле количината на тестенини што ви е потребна, а потоа сте сфатиле дека вашата процена од око уште еднаш затаила.

Во тоа може да ви помогне лажицата за шпагети, односно дупката што се наоѓа на неа и која всушност има совршена смисла. Имено, дупката е дизајнирана за во неа да собере совршена количина шпагети потребна за една порција.

Иако димензиите на дупката не се строго дефинирани, количината што ја собира во дупката на просечна лажица за шпагети точно одговара на препорачаната количина од половина шолја по порција.

Слични објави

Ивана Кнол во проѕирна долна облека ги „распамети“ фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

Беа три месеци во брак: Поранешниот сопруг на Јелена Карлеуша ужива во семејната идила

Еспресо

На српскиот пејач му откажуваат бубрезите и срцето: Не му се пишува добро на Дарко Лазиќ!

Слободен печат

Моден погодок или модна катастрофа? Што мислите за стајлингот на Рита Ора? (ФОТО)

Слободен печат

Се огласи Берни Еклстон откако на неговата ќерка ѝ украдоа накит од 60 милиони евра: Мора да е некој од „внатре“ (ФОТО)

Слободен печат

Прво, па машко: Јоце Панов стана татко – се роди Лука! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

16 − четири =

Слични објави

Не верувате дека е можно да го заспиете бебето за 60 секунди? Тајната е во овој трик!

Igor

Топ 10 манекенки кои ја одбележаа 2019 година! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Сопругата на Горан Иванишевиќ позираше гола во када – Ќе ви ја разгори фантазијата (ФОТО)

Слободен печат

Алесандра Амбросио повторно доби восочна фигура во музејот на Мадам Тисо! (ФОТО)

Слободен Печат

Веднаш и било укажана помош! Луна ја одвела Анабела на доктор, пејачката била видно исцрпена и бледа (ВИДЕО)

Слободен печат

Познати жени кои одлучиле дека не сакаат да родат деца

Igor