20.8 C
Скопје
02:57 - 16 јули, 2024

Знаете ли зошто лажицата за шпагети има дупка во средината?

Варењето на тестенините најчесто завршува со сценарио кое на сите ни е добро познато. Сте ја измериле количината на тестенини што ви е потребна, а потоа сте сфатиле дека вашата процена од око уште еднаш затаила.

Во тоа може да ви помогне лажицата за шпагети, односно дупката што се наоѓа на неа и која всушност има совршена смисла. Имено, дупката е дизајнирана за во неа да собере совршена количина шпагети потребна за една порција.

Иако димензиите на дупката не се строго дефинирани, количината што ја собира во дупката на просечна лажица за шпагети точно одговара на препорачаната количина од половина шолја по порција.

Слични објави

(Фото) Џенифер Анистон и Рис Витерспун критикувани за „брчките и порите“: Демек без шминка, а фотошопирани

еспресо

(Фото) Секси и на 52 години: Нина Бадриќ го покажа згодното тело на Миконос

Еспресо

Колку заработува Јована Јеремиќ за еден час: Повеќе од просечна македонска плата

еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ јаде палачинки и не дише! Неговата сопруга го снимила и го осудила за тоа што го направил

Еспресо

Дојде дури од Москва да го крсти внукот на Цеца Ражнатовиќ: Владика, епископ и кум од Кипар

еспресо

(Видео) Ален Исламовиќ во инвалидска количка: Но и тоа не го спречува да настапи на сцена

еспресо
Се вчитува....