24.8 C
Скопје
14:37 - 30 мај, 2024

Ознака : ружди

Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Размена на обвинувања меѓу Иран и САД за нападот на Ружди; Започна кампања на Ружди да му се даде Нобеловата награда

Еспресо
Не стивнува контроверзноста меѓу Министерството за надворешни работи на Техеран и американскиот Стејт департмент, кој зборовите на портпаролот на иранската влада ги дефинира како „одвратни“,...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Случај Салман Ружди; Блинкен го обвинува Иран: „Со години поттикнувате насилство врз писателот, а државните медиуми се радуваа на нападот, тоа е одвратно“

Еспресо
„Ружди отсекогаш се борел за универзалната вредност на слободата на изразување, на верата и на печатот. Не смееме да заборавиме дека постојат опасни сили кои...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

„Ти си следна по Салман Ружди“: Смртни закани од естремист за писателката Џ.К.Роулинг

Еспресо
Авторот на серијалот „Хари Потер“, Џ. К. Роулинг, доби јавна закана од екстремист поддржан од Иран набргу откако таа го осуди вчерашниот напад врз колегата...
Ви ПрепорачувамеЕспресоСлајдер

Кој е Хади Матар, напаѓачот на Ружди? „Либански шиит“, на лажна возачка го користел името Мугнија – воениот командат на Хезболах

Еспресо
Хади Матар, 24, роден во Калифорнија, е поддржувач на иранските пасдарани. Хади Матар, 24-годишното момче од Њу Џерси кој вчера во државата Њујорк го избоде...