13.8 C
Скопје
09:59 - 28 февруари, 2024

Случај Салман Ружди; Блинкен го обвинува Иран: „Со години поттикнувате насилство врз писателот, а државните медиуми се радуваа на нападот, тоа е одвратно“

„Ружди отсекогаш се борел за универзалната вредност на слободата на изразување, на верата и на печатот. Не смееме да заборавиме дека постојат опасни сили кои се обидуваат да ги поткопаат овие права“, предупредува американскиот државен секретар.

Уникатен во администрацијата на Бајден досега, американскиот државен секретар Антони Блинкен експлицитно го обвини Иран дека најмалку го инспирирал нападот врз Салман Ружди.

„Американскиот Стејт департмент им се придружува на оние во Соединетите Држави и ширум светот кои ги насочуваат своите мисли кон Салман Ружди по овој напад со омраза“, се вели во белешката на Блинкен.

„Не само џин на литературата, Ружди отсекогаш се борел за универзалната вредност на слободата на изразување, на верата и на печатот – вели државниот секретар -. Додека полицијата продолжува со своите истраги, не смееме да заборавиме дека постојат опасни сили кои се обидуваат да ги поткопаат овие права, вклучително и преку поттикнување омраза и насилство “.

„Конкретно, иранските институции со години поттикнуваат насилство врз писателот, а државните медиуми во последните денови се радуваа на нападот против него. Сето ова е одвратно“, нападна Блинкен, единствениот во администрацијата на Бајден кој директно го именуваше Иран.

Американскиот претседател беше критикуван од републиканците дека експлицитно не го обвинува Техеран, пренесува раињуз.

„Државите и нивните партнери нема да се поколебаат во нивната решеност да се спротивстават на овие закани, користејќи ја секоја соодветна алатка со која располагаме. Силата на Ружди и на сите оние ширум светот кои претрпеле такви закани, ја зголемува нашата решителност и го нагласува императивот да останеме обединети како меѓународна заедница против оние кои би сакале да ги оспорат овие универзални права“, заклучува Блинкен.

Слични објави

Ана Севиќ за новата работа во „Ѕвездите на Гранд“: Децата ме бојкотираат

еспресо

(Фото) Моника Левински на голема врата се врати на сцената: Никогаш не изгледала подобро

еспресо

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо
Се вчитува....