20.8 C
Скопје
21:06 - 14 јуни, 2024

„Ти си следна по Салман Ружди“: Смртни закани од естремист за писателката Џ.К.Роулинг

Авторот на серијалот „Хари Потер“, Џ. К. Роулинг, доби јавна закана од екстремист поддржан од Иран набргу откако таа го осуди вчерашниот напад врз колегата Салман Ружди.

Роулинг, која претходно беше мета на транс-активисти поради нејзините родови убедувања, на Твитер објави дека е ужасната од нападот врз Салман Ружди, по што еден од корисниците на мрежата ѝ упати закани.

Во твит Џ.К. Роулинг коментирајќи го она што му се случи на Салман Ружди напиша: „Ужасни вести. Сега се чувствувам навистина лошо. Се надевам дека е добро“.

Како одговор, креаторката на Хари Потер доби застрашувачка закана „Не грижи се, ти си следната“, што ја поттикна да побара поддршка од Твитер заедницата.

Авторот на пораката, Меер Асиф Азиз, во својата биографија се опишува како студент и активист, како и дека јавно ја напишал својата поддршка за Хади Матар, виновникот за нападот врз Ружди.

Џ.К. Роулинг, набргу потоа, ги извести своите следбеници пишувајќи кратка порака:

„До сите луѓе кои ми испраќаат пораки за поддршка: ви благодарам. Полицијата е веќе вклучена (тие веќе беа вклучени и со други закани)“ кои ѝ биле упатени.

Слични објави

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо

Јована Јеремиќ откри интимни детали од врската со Драган: Го бакнувам секој дел од неговото тело и тој моето

Еспресо
Се вчитува....