Црна Гора дефинитивно не учествува на Евровизија!

Како што е соопштено на официјалниот евровизиски портал ESC Today, Црна Гора нема да учествува на Евровизија која во 2020 година ќе се одржи во Ротердам, Холандија.

Оваа информација за Блиц ја потврдиле и Радио-телевизијата на Црна Гора (RTCG), а станува збор за тоа дека не успеале да ги исполнат роковите кои им ги дале од Европската радиодифузна унија (EBU).

YouTube

Всушност, EBU наводно им дала дополнителен рок на RTCG да ја финализираат својата партиципација за учество на Евровизија 2020 година, но на крај сепак дошло до тоа Црна Гора да се повлече од ова натпреварување.

Од RTCG за ESC Today навеле дека дале се од себе Црна Гора да биде дел од Евровизија, но дека на крајот работите сепак не се реализирале.

Некогашната југословенска република на Евровизија дебатираше во 2007 година во Хелсинки, а ја претстави Стеван Фади. Црна Гора ја имаат претставувано и Ненад Кнежевиќ, Сергеј Цетковиќ, групата „Who See“, но и Славко Калежиќ.

На минатогодишната Евровизија, Црна Гора ја претставуваше групата D Mol со песната „Heaven“.

 

Слични објави

Дневен хороскоп за 16 ноември, 2019 година!

Igor

ИСКРЕНО ПРИЗНАНИЕ НА АКТЕРКАТА: Во целибат сум 15 години

Igor

Кристина Арнаудова збесна! Познатата пејачка доби непристојно прашање на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Го изгустира, па го откачи! Супермоделот го остави 23 години помладиот дечко по само четири месеци (ВИДЕО)

Igor

4 хороскопски знаци кои никој не може да ги изманипулира

Igor

КОЈА СИ ТИ: Два типа на жени според начинот на доживување оргазам

Igor

Остави Коментар

5 × три =

Слични објави

Слаткар со емотивна песна за Сања: „Боже фала ти, со што ли заслужив“ (ВИДЕО)

Igor

Никол Шерцингер без долна облека: Пејачката во провокативна поза во секси боди (ФОТО)

Еспресо

Пејачката раскина со ЉУБОВНИЦАТА! Поради неа си го остави мажот, а сега, неочекуван пресврт

Igor

НЕОБИЧНА ГРЧКА САЛАТА со пржена лубеница (РЕЦЕПТ)

Igor

„Ѕверката“ се уште жари и пали и во седмата деценија: Вака денес изгледа љубовта на Кери Бредшо (ФОТО)

Igor

Ова е реалност: Папарацо фотографиите на познатата манекенка ја покажуваат суровата лага за реалноста на Инстаграм! (ФОТО)