Редовниот секс ве прави посреќни, помлади, но и попаметни!

Веројатно сте слушнале за позитивните ефекти од редовниот секс за вашето здравје, како зајакнување на имунoлошкиот систем, намалување на крвниот притисок и согорувањето калории. Но, дали знаете за долгата листа на психолошки позитивни дејства од редовниот секс?

Стресот може да предизвика сериозни последици по вашето здравје, како главоболки, немирен сон, намалување на имунитетот, па дури и хронична депресија. Најновите истражувања покажуваат дека физичката и емотивната блискост со партнерот го намалува нивото на стрес и го зголемува нивото на допамин, ендорфин и окситоцин кои помагаат за зголемување на мотивацијата, чувството на исполнетост и среќа.

По оргазам, во телото се лачи хормонот пролактин што предизвикува чувство на опуштеност, што пак, придонесува за мирен сон. За време на просечен сексуален акт, мажите согоруваат околу 100 калории, а жените околу 70.

Редовниот секс ја зголемува самодовербата, како кај мажите, така и кај жените. Сексот не е само основна физичка човечка потреба, туку и битен дел од љубовта и поврзаноста меѓу партнерите.

Сексот ве прави попаметни. Самиот сексуален чин го менува хемискиот состав во мозокот и има докази дека сексот го зголемува вашиот когнитивен капацитет. Истражувањата покажале дека оргазмот кај жената ги активира сите делови од мозокот.

Сексот исто така придонесува да изгледате и да се чувствувате помладо. Едно истражување покажува дека редовниот секс придонесува и мажите и жените да изгледаат помлади за пет до седум години од нивната вистинска возраст. Младешкиот изглед придонесува да имате поголема самодоверба, да се чувствувате посреќно и да имате поголем ентузијазам за животот.

Слични објави

Откако беше критикуван зошто ги „удира жените по задникот“, Џанлука „реши да се поправи“ (ВИДЕО)

Igor

По смртта на Рајко Дујмиќ прекинат спорот за името „Нови фосили“

Еспресо

Водителката Милена Антовска е искрена: Сопругот го запознав во кафана (ФОТО)

Igor

ТЕШКИ ОБВИНУВАЊА ЗА ЈУТЈУБ-ЅВЕЗДАТА: Лажел дека симнува црна магија, земал многу пари за тоа!

Igor

Поранешната на Кајмакоски секој ден во долна облека на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Три сексуални теми за кои треба да разговарате со партнерот

Еспресо

Остави Коментар

12 − 11 =

Слични објави

Се подготвува голем спектакл: Уште поголемо и уште погламурозно! Еве како ќе изгледа бината на „Music Awards Ceremony“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Кетлин Џенер планира дете со речиси 50 години помладата девојка

Igor

Фановите загрижени зошто таа изгледа преслабо и загрижувачки, Кејти Холмс непрепознатлива! (ФОТО)

Igor

Шварценегер открива како го заработил првиот милион

Еспресо

Дневен хороскоп 15 октомври 2019, вторник

Igor

Српска пејачка во стан криела арсенал оружје! На Инстаграм има слики со Аца Лукас, Буба Корели, Џала Брат и многу други (ФОТО)

Igor