Пита со спанаќ која и Софија Лорен ја подготвува (РЕЦЕПТ)

Подгответе домашна пита со спанаќ од кори од хељда на начин како што ја обожава и познатата холивудска дива.

Состојки:

500 гр кори од хељда
200 гр просо
2 чешниња лук
2 лажички сув магдонос
Зачини по желба
600 гр спанаќ, блитва или коприва (или нивни микс)
Морска сол
Ладно цедено сончогледово масло

Подготовка:

Измијте го просото па ставете да се вари во сооднос просо спрема вода 1:3. Додадете сол во водата и варете 15 минути, а потоа оставете да се излади.

За тоа време исецкајте го зелениот листест зеленчук па пропржете го на три лажици масло. Посолете, додадете ги зачините, налијте 100 милилитри вода и динстајте пет минути. Измешајте со просото и изедначете ја смесата.

Во една чаша ставете минерална вода и три лажици масло. Со оваа смеса премачкувајте ја секоја кора. Ставете фил и виткајте ролни.

Печете 20 минути на 200 степени. Печената пита попрскајте ја со ладна вода и покријте ја со крпа. Нека отстои така половина час.

Слични објави

Почина актерката Тања Робертс, една од девојките на Бонд

Еспресо

Гола на јахта: Наоми Кембел со тело за восхит (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 20 март 2019 (среда)

Igor

ВИДЕО: Џон Траволта – Прв празник без мојата Кели

Еспресо

Пејачката Аделина Тахири се испружи во базен и покажа со какво „оружје“ располага! (ФОТО)

Кардашијан-Џенер: Ова сигурно не сте го знаеле за нивните деца

Igor

Остави Коментар

петнаесет − три =

Слични објави

700.000 „лајкови“ како од шега: Бритни Спирс се соблече во бикини и покажа дека е „риба“

Igor

Крај на четиригодишната судска битка Пит – Џоли: Еве кој ќе има старателство над децата!

Васко Спасоски

Го криеше неговиот идентитет скоро 8 години: Актерката од „Сексот и градот“ конечно откри кој е таткото на нејзиниот син! (ФОТО)

Igor

Мадона сепак ќе настапи на Евросонг

Igor

Цеца првпат Велигден не го слави со Вељко и со Анастасија: Се надевам дека ќе го победиме вирусот и дека наскоро сè ќе се врати во нормала

Еспресо

Секогаш уникатна и светска: Теа Трајковска ја објави својата нова песна „Сенки“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски