Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

За убава и здрава кожа најважна е правилната нега, а добриот пилинг е првиот чекор. Ви претставуваме неколку рецепти за пилинзи кои можете да ги направите во домот.

Пилинг од кафе

Шолја кокосово масло помешајте го со половина шолја кафеав шеќер, три лажици маслиново масло и една третина шолја мелено црно кафе. Се добро измешајте, сипете го во стаклена тегла со добар капак, може да се користи за пилинг на лицето или телото.

Пилинг од лимон

За овој освежувачки пилинг ви требаат три шолјички шеќер, ¾ шолја маслиново масло, сок од еден лимон, изрендана кора од два лимона, две лажици екстракт од ванила. Сето ова ставете го во тегла со добар капак.

Пилинг од зелен чај

Природниот витамин Ц и антиоксидансите во овој пилинг на вашата кожа ќе и дадат прекрасен летен сјај. Помешајте три шолјички морска сол, може покрупна, со три лажички сода бикарбона, четири лажици бадемово масло. Искинете кесичка зелен чај и додадете ја во претходно подготвената смеса, како и по осум капки етерично масло од лимета и портокал, потоа изрендајте ја кората од едната лимета и еден портокал.

Пилинг од банана

Бананите се полни со хранливи материи кои нашата кожа ги сака. Изгмечете ги трите банани, додадете еден децилитар млеко, две лажици пченкарно брашно и неколку капки етерично масло од лимон. Сите состојки мешајте ги додека целосно да се соединат.

Слични објави

НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Од операциите не личи на себе, мајката на Силвестер Сталоне за две години ќе наполни СТОТКА! (ФОТО)

Еспресо

Најмалиот син на Лепа Брена вози „ѕвер“ од 500.000 евра! (ФОТО)

Шабан и Есма беа големи пријатели: Погледнете што напишал тој за неа кога таа почина (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејти Холмс на работ на банкрот: Ја продаде луксузната вила за да може да застане на нозе!

Еспресо

ЛУКСУЗ од 120 МИЛИОНИ: Ѕирнете во НАЈСКАПИТЕ КУЌИ на познатите (ВИДЕО)

Igor

Како влегов во секта: Актерка тргнала на часови, а потоа почнале да се одвиваат вознемирувачки работи

Igor

Остави Коментар

осум − 6 =

Слични објави

ЖЕСТОКИ НАВРЕДИ: Те имаше во каталогот, се „даваш“ за 250 евра!

Igor

Погледнете ова е СОВРШЕН ЗАДНИК – Кендал Џенер го СТРЕСЕ ИНСТАГРАМ (ФОТО)

Igor

Хороскоп за 3 јуни 2019: ЛАВОВИТЕ нека го подготват паричникот за полнење!

Igor

Сенидах објави нова песна: Погледнете го спотот и слушнете ја нумерата „Само уживај“! (ВИДЕО)

Еспресо

Илон Маск го доби шестото дете: Само ќе одлучи кој пол ќе биде!

Еспресо

Сара Јо призна дека има момче, а сега се бакнува со негов колега (ФОТО)

Igor