Кралицата не крие која и е миленичка: Кејт Мидлтон за годишнината од брак добила вистинско изненадување!

За Кејт Мидлтон понеделникот бил особено свечен ден и тоа не само поради 8-годишнината од венчавката со принцот Вилијам, туку и поради признанието кое го добила од неговата баба, кралицата Елизабета.

Кралицата ја прогласила Кејт за дама на Големиот крст од Кралскиот викторијански ред, највисокиот можен ранг.

Кралскиот викторијански ред го основала кралицата Викторија уште во 1896-та година, за да може да ги препознае луѓето кои и помагале и ја застапувале.

Владејачкиот монарх лично одбира кој ќе ја носи оваа титула.

Оваа титула Кејт ја сместила во многу сериозно друштво. Помеѓу витезите и дамите на Големиот крст се и синовите на кралицата, принцовите Ендру и Едвард и војвотката од Корнвол, Камила.

Оваа позиција е создадена во 1937 година и на неа била мајката на кралицата се до својата смрт во 2002 година.

Кралицата Елизабета на таа позиција ја именуваше својата ќерка, принцезата Ана во 2007 година.

Мажот на кралицата, принцот Филип титулата Витез на Големиот крст од кралскиот викторијански ред го доби во 2017 година на 70-годишнината од бракот со Елизабета.

Слични објави

Сузан Сарандон покажа како изгледа по повредата на лицето

Igor

Славата не му удри во глава: Гитаристот на „Rolling stones“ на доделувањето на „Брит“ наградите дојде со метро! (ВИДЕО)

Еспресо

ЖИВА БАРБИКА: Толку е убава, што луѓе се прашуваат дали е реална (ФОТО)

Igor

Лив Тајлер откри зошто и е непријатно на концертите на нејзиниот татко – „Тој прави работи од кои се срамам!“

Еспресо

Видео хороскоп за 20.05.2019, понеделник

Igor

Инцидент: Северина пријавена во полиција од директорката на училиште!

Васко Спасоски

Остави Коментар

седумнаесет − четиринаесет =

Слични објави

Тамара Тодевска ја „дувна“ сцената во Тирана со нејзината најнова песна (ВИДЕО)

Igor

Дневен хороскоп за 13 април 2019, сабота

Igor

Младата актерка која глумеше во филмот на Дизни, почина од тумор на мозокот

Еспресо

Емотивна порака на актерката Јелена откако пристигна дома со наследникот Јаков! (ФОТО)

Васко Спасоски

НИЕДНА НЕ Е ИЗГЛЕДОТ: Кои карактеристики на мажот се најпривлечни за жената

Igor

Софија Милошевиќ е бремена: Сакаме со вас да споделиме убава вест, ќе имаме бебе!

Еспресо