Четири грешки поради кои ноктите се уништуваат

Тајната на убавите и негувани нокти не е во тоа постојано да се лакирани или третирани со гел-маникир, туку напротив, тоа се две од четирите грешки поради кои ноктите се уништуваат.

1. Грицкање нокти – сите козметичари се согласни, грицкањето е апсолутно најлошата навика поради која ноктите ја губат формата, стануваат кршливи, а може да дојде и до воспаленија и инфекции. Исто така, оваа навика е лоша и по здравјето, бидејќи бактериите кои се наоѓаат под ноктите, лесно може преку устата да навлезат во организмот и да предизвикаат здравствени проблеми.

2. Пречесто ставање на гел – ваквиот тип на маникир е долготраен и исплатлив, но по подолг период, ноктите стануваат кршливи. Пред сè, тоа се случува поради хемикалиите во гелот, како и зрачењето со УВ-ламбата, но и самото отстранување на гелот го оштетува ноктот, бидејќи се користат големи количини на отстранувач со ацетон. Потоа следи обликувањето и отстранувањето на остатоците со турпија, што дополнително го оштетува ноктот.

3. Пречесто лакирање – лакот за нокти го спречува „дишењето“, а со тоа и природното обновување на ноктите. Доколку подолг период постојано се нанесува лак за нокти, може да се случи ноктите да станат суви и испукани. На сувите нокти полесно остануваат дамки.

4. Цигари – поради пушењето, не само што пожолтуваат надворешно, туку и поради никотинот и катранот, ноктите пукаат, а заноктиците стануваат суви и лесно крварат.

Слични објави

Ова се трите НАЈНАПОРНИ хороскопски знаци! Дали и Вие сте меѓу нив?

Igor

Неверојатнатата Елин со својата фантастична фигура ги руши стереотипите (ФОТО)

Еспресо

Познатата водителка ја „тресе“ нов скандал – Елен Деџенерес им делела откази на оние што заминувале на боледување

Еспресо

Андреа Бочели повика на бојкот на мерките против короната

Еспресо

ЦЕЦА СЕ ВРАТИ ВО ЖИТОРАЃА: Еве како изгледа куќата во која растела (ФОТО)

Igor

Се жени братот на АНА ИВАНОВИЌ, а ОВА ПРАВИЛО ги вчудоневиди сите поканети

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет − седум =

Слични објави

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕШТО ЧУДНО? Инфлуенсерката фатена во ОЧИГЛЕДНА ИЗМАМА!

Igor

Меѓу вас нешто не е во ред – Јасни знаци дека вашиот партнер е несреќен!

Igor

Пејачката Маја Беровиќ позира во жолто танга-боди: Фановите имаат што да видат! (ФОТО)

Се зборуваше дека бил и со Анабела и со Луна, пејачката наводно демантирала

Igor

6,5 милиони луѓе не можеа да му одолеат на задникот на Ријана во секси црната долна облека (ФОТО)

Еспресо

Откриена тајната на омилениот божиќен филм!

Слободен Печат