Оваа билка мора да ја имате дома: Го чисти воздухот од секакво загадување

Некои билки не се само убави, туку поседуваат и низа корисни својства. Благодарение на тие својства, тие значително ја подобруваат микроклимата на нашиот дом. Една од нив е клорофитумот или зелениот лијан.

Под дејство на светлината клорофитумот со тек на време станува посветол, а линиите на неговите листови се многу декоративни. Кај билките што се во сенка, линиите постепено исчезнуваат.

Зелениот лијан има способност активно да го прочистува воздухот во просторијата. Многу ефикасно ги неутрализира материите кои се штетни за човечкиот организам како што се фенол, бензен, формалдехид и други, кои во големи количини ги испуштаат современите материјали за завршна обработка и мебелот од иверка.

Многу ефикасно ги апсорбира гасовите, го впива јаглеродниот диоксид, а одлично го неутрализира и димот од цигарите.

Слични објави

И после пак не верувајте: 10 фотографии кои докажуваат дека фризурата го менува изгледот на жената (ФОТО)

Слободен печат

Како најлесно да ја исчистите вашата микробранова со помош на лимон?

Igor

Превкусна крцкава пита со тиквички и млад кромид

Igor

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: 4 сигнали дека веќе анксиозноста зема силен замав

Igor

Одличен домашен сладолед (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Мини сукња: Како да ја комбинирате за да изгледате ОДЛИЧНО во секоја прилика (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − оне =

Слични објави

Тесен струк и заоблен задник: Во овој модел на фустан секоја жена изгледа како топ модел! (ФОТО)

Слободен печат

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ за подобрување на вашето здравје! (ВИДЕО)

Igor

Меланија повторно одржа модна лекција! (ФОТО)

Igor

Здравје во чинијата: Њоки од палента кои веднаш ќе ви дадат сила (РЕЦЕПТ)

Igor

Трамп изјави дека не ѝ купил ништо на Меланија за Божиќ

Слободен Печат

Џон Траволта воочи историска грешка во новиот филм на Тарантино!

Слободен Печат