Зошто жените се помалку доживуваат оргазми?

Најчестата причина поради која жените не доживуваат оргазам е што не се ментално присутни за време на чинот. Нивниот ум во тој миг е на работа, кај децата, финансиите итн.

Доживувањето на оргазам е најдобриот дел од сексот. Токму тоа е тоа што не тера да се враќаме одново по повеќе акција.

Ако не постоеја оргазми луѓето немаше да бидат толку заинтересирани за секс. Но, вистина е дека мажите и жените доаѓаат до врвот поинаку.

За жал, се повеќе жени се жалат дека не можат да стигнат до оргазам и ова се најчестите причини за тоа:

  • Тие се уште учат за себеси и тоа што им одговара за време на сексот. Треба многу трпение, практика и тренирање на вашето тело како редовно да доживува оргазми.
  • Тие не веруваат дека може да доживеат оргазам. Оргазмот е повеќе ментална отколку физичка работа, па затоа потребна е ментална релаксација и посочување на партнерот што сакате, а што не во креветот.
  • Тие не сметаат дека имаат потреба од оргазам. По напорен работен ден или кавги со децата многу жените сметаат дека немаат потреба од секс, а со тоа и од оргазам, се разбира.
  • Тие не обрнуваат внимание на предиграта. Со малку повеќе напор и сè е возможно.
  • Тие немаат доволно клиторисна стимулација. Покрај пенетрацијата потребна е и клиторисна стимулација за достигнување на врвот.
  • Тие брзаат. За жените потребно е од 15 минути, па до 1 час за да постигнат оргазам и тоа варира во зависност од тоа како се чувствуваат во моментот.
  • Тие не се доволно интимни со партнерот. На жените им е потребно многу повеќе од само физичка врска. Тие треба да се чувствуваат емоционално и интелектуално поврзани со партнерот.
  • Тие не се фокусирани на чинот. Жените може да се изгубат за време на сексот, да изгубат интерес, да им стане здодевно и да отпатуваат со умот на друго место. Без комплетно ментално присуство во самиот чин оргазмот нема да се случи. Ова можеби е најчестата причина поради која жените немаат оргазам.
  • Тие не се самоуверени за своето тело. Ако се чувствувате самоуверено за своето тело, вашата изведба е подобра и имате поголема шанса за оргазам. Но, ако сте несигурни и срамежливи, тогаш нема да го извадите максимумот од чинот.
  • Тие за загрижени за своите оргазми. Колку повеќе размислуваат за тоа зошто немаат оргазми, толку се подалеку од нив. Менталниот притисок резултира со лоша изведба во спалната соба. Само одете со текот без да се грижите премногу за тоа.

Слични објави

Елена Ристеска важи за секс-симбол, но погледнете какви другарки има (ФОТО)

Igor

,,Очајната домаќинка” поради поткуп е осудена на казна затвор

Igor

Доста ми е од сѐ: Ријалити шоуто за Кардашијанс останува без една од славните сестри! (ФОТО)

Igor

Се огласи поранешната сопруга на новиот дечко на Лејди Гага (ФОТО)

Igor

Неколку работи за кои не треба да зборувате со партнерот по сексот

Еспресо

Преубавата ќерка на Синиша Михајловиќ е во љубов со овој италијански фудбалер! Сите се прашуваат што ќе каже тато?! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

16 − 13 =

Слични објави

Мадона сепак ќе настапи на Евросонг

Igor

Не е фатаморгана: Бујната Деми ја подигнува температурата и во пустина (ФОТО)

Igor

Џенифер Анистон (50) во црн кожен фустан: Појава за паметење! (ФОТО)

Igor

Погледнете каков ГРАФИТ доби ДУА ЛИПА во родното Косово (ФОТО)

Igor

Холивудските диви се јавија од Дубровник: Дошле да работат, но се „фрлиле“ на уживање (ВИДЕО)

Igor

Исплива „гола“ фотка од Цеца Ражнатовиќ: Ова е доказ зошто мажите лудуваат и денеска по неа (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian