Избегнете ги овие 5 ГРЕШКИ: Бричот може да биде ваш лојален сојузник за бикини-зоната

Не секоја жена или девојка може да ја поднесе болката и топлината на восокот за интимна депилација во бикини делот, а има и такви кои треба да го избегнуваат овој метод на отстранување влакна.

За нив преостанува само бричењето, кое може да предизвика непријатни црвени точки, чешање и крварење. Но, тоа може да се избегне доколку правилно се применува бричот.

Еве кои се 5-те најчести грешки во оваа ситуација:

Бричење пред туширање

Размислете дали го правите ова. Попаметно е да се бричите на крајот од туширањето, кога влакната се омекнати, кожата хидрирана, а фоликулите отворени. Со ова се избегнува непријатното враснување на влакната.

Не правите пилинг

Отстранувањето на мртвите клетки од површинскиот слој на кожата е клучно за успешно отстранување на влакната со брич. Доколку не го направите тоа, жилетот ќе се наполни со честички од површинскиот слој и побрзо ќе се потроши.

Користите обичен лосион за тело

Вашиот хидратантен лосион за тело, колку и да ви одговара на кожата, не треба да го нанесувате на препоните и интимата. Набавете смирувачка крема или гел наменети за таа зона.

Бричење „на суво“

Можеби ова решение ви изгледа како брзо и ефикасно, но за кратко ќе сфатите дека освен што сте ги отстраниле влакната, сте ја гребеле и кожата и сте ја иритирале. Затоа, отстранувањето на влакната не го оставајте за последен миг.

Веднаш облекувате секси долна облека

Неколку дена по депилацијата носете само памучни гаќички. Синтетиката и тантелата оставете ги за понатаму, откако кожата ќе се смири.

Слични објави

Внуката на ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА изгледа преубаво и е во врска со 33 години постар милионер

Igor

Сјај во боја за испукани усни – Направете го сами! (ВИДЕО)

Igor

Изедначете го тенот и намалете го црвенилото: Маската од овие две состојки прави чуда за кожата!

Igor

Мијата: Мојот феминизам е само одговор на неправедно издигнатиот машки шовинизам во општеството

Еспресо

Ќе останете без зборови: Фотографии направени непосредно пред смртта

Еспресо

Свадба за време на пандемија – Швеѓанец и Норвежанка направија шумска свадбена церемонија (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

4 × 1 =

Слични објави

Меган Маркл не старее: Се појави фотографија од божиќна забава од пред 22 години!

Теодора Циклевска

Три грешки кои ги правите кога купувате сандали со штикла

Igor

ВАКА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДА ИДЕАЛНАТА ЖЕНСКА ФИГУРА: Многумина нема да се сложат, но НАУЧНИЦИТЕ ГО КАЖАА СВОЕТО (ФОТО)

Igor

Оваа девојка ослаби 50 килограми и стана Мис Велика Британија (ФОТО)

Еспресо

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса! (РЕЦЕПТ)

Igor

Реставрирал историска слика од Богородица, па ја искасапил до непрепознатливост

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian