-5.2 C
Скопје
23:52 - 25 јануари, 2022

ЗОШТО СЕ РАСПАДНАА БИТЛСИ? Пол Макартни ја открива причината

Соопштение до медиумите од страна на Пол Макартни во април 1970 година за распаѓањето на „Битлси“, заедно со деталите за неговиот деби-соло албум доведе до заклучок дека Макартни е одговорен за раскинувањето на бендот. Но, тој неодамна откри дека, всушност, кривицата е во друг член.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vintage Page (@vintagephotostories)

Кој е виновен?

Поминаа повеќе од пет децении откако секој од членовите на „Битлси“ тргна по својот пат, а обожавателите сè уште се љубопитни зошто култниот бенд одлучи да се распадне. Во новото интервју за „Би-Би-Си“, легендарниот пејач и текстописец сер Пол Макартни откри дека Џон Ленон го „охрабрил“ распадот на Битлси – една деценија откако бендот за првпат се обедини.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paul McCartney (@paulmccartney)

„Јас не го поттикнав расколот. Тоа беше нашиот Џони. Јас не сум личноста што ја поттикна поделбата“, рече тој. „О, не, не, не. Џон влезе во соба еден ден и рече: „Ги напуштам Битлси.“ Потоа додаде: „Прилично е возбудливо, повеќе личи на развод. Остана само да ги собереме парчињата“, рече Макартни.

На прашањето дали бендот може да продолжи без Џон Ленон, Макартни одговори: „Можеше. Поентата беше навистина дека Џон создаваше нов живот со Јоко и дека сакаше да лежи во кревет една недела во Амстердам, мирно. Ова не можеше да се дискутира. Тоа беше најтешкиот период во мојот живот“, рече Макартни.

„Ова беше мојот бенд, ова беше мојата работа, ова беше мојот живот. Сакав да продолжи. Мислев дека правиме прилично добри работи – Abbey Road, Let It Be, не беше лошо – и мислев дека можеме да продолжиме понатаму. “

НАЈУЛУДИТЕ АНЕГДОТИ ЗА МИК ЏЕГЕР: Спиел со над 4000 жени и еден маж – тајна што ќе ја однесе во гроб

Не е виновна само Јоко

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CELINE FLOAT (@celinefloat)

Со години, Јоко Оно беше виновна што предизвика раздор помеѓу Џон Ленон и Пол Макартни. Меѓутоа, кога менаџерот Ален Клајн се вмеша, тоа исто така доведе до отежнување на ситуацијата. Макартни одби да му се придружи на Клајн, па дури и ги тужеше своите колеги од групата да ја „спаси“ нивната музика, како што рече тој за „GQ“ 2020. Во истото интервју, Макартни рече дека идејата дека тој го поттикнал раскинувањето е „болна“.

„Морав да се борам, а единствениот начин на кој можев да се борам беше да ги тужам другите Битлси, бидејќи тие отидоа со Клајн. И ми се заблагодарија за тоа години подоцна”

НАЈДОБРИТЕ 100 ПЕСНИ НА СИТЕ ВРЕМИЊА: Ранг-листа на „Ролинг Стоун“

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....