КОЛИНДА ОБЛЕЧЕ ТЕСЕН КОЖЊАК, РЕГИОНОТ ВО ДЕЛИРИУМ: Погледнете како изгледаше хрватската претседателска! (ФОТО)

Сјајно погоден ретро изглед, со кој потсети на филмовите од педесетите.

Претседателската на Република Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ присуствуваше вчера на традиционалната прослава на американскиот Ден на независнота во Амбасадата на САД во Хрватска и одушеви со својот изглед. Имено, темата на журката чиј домаќин беше американскиот амбасадор во Република Хрватска, Роберт Кохорст, беше педесетите а претседателката се облече комплетно во тој стил.

Претседателката облече точкаст фустан, кожњак и црвени чевли, а сето тоа го зачини и со жолта торбичка како и очила за сонце.

Сјајно погодениот ретро изглед, со кој потсети на филмовите од педесетите. Инаку овој моден тренд за прв пат се појавува на средината на триесетите години од минатиот век, но вистинска експанзија доживува во педесетите години, кога познатите точкасти креации ги дизајнираа великаните како Кристијан Диор.

Најпознатите точкасти фустани во тоа време ги носеа филмските диви како Мерлин Монро и Одри Хепберн. Вистински rockabilly стил! Изгледот е тој кој всушност никогаш не излегува од мода, а можеби најмногу сеќавање ни остави култниот точкаст фустан кој го носеше Џулија Робертс во „Убава жена“.

– Американската Амбасада во Загреб беше домаќин на забавта по повод Денот на независност. Ви благодарам на сите кои дојдовте. Темата беше педесетите. Интересна забава со одлична храна, пијалоци и музика. Среќен роденден, Америка!“ – напишаа од службениот Твитер на Амбасадата на САД.

Слични објави

Холивудскиот пар создаде карантинско вино (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Во пресрет на Оскарите: Објавени номинациите за најлош филм на годината! (ВИДЕО)

Еспресо

Рита Ора објави супер видео-спот за песната „New Look“ (ВИДЕО)

Igor

Се појави видеото во кое принцот Хари го моли шефот на Дизни да ја вработи Меган (ВИДЕО)

Еспресо

А беше толку сигурна во себе: Катастрофален дебакл на Меган Маркл! (ФОТО)

Igor

Интересна пижама парти: Брус Вилис и Деми Мур заедно со децата во изолација (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

18 + десет =

Слични објави

Како да се намали желбата за јадење благо

Еспресо

Ќе ви застане крвта во вените! Првиот македонски хорор-спот, снимен според вистинска приказна! (ВИДЕО) (+18)

Igor

Северина се огласи откако го отстрани презимето Којиќ! (ФОТО)

Еспресо

„Мењам козу“: Најдоброто од „Еден на Еден“ овој викенд! (ВИДЕО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 7 јуни: Ќе ви биде тешко да го убедите партнерот во нешто, но не се откажувајте

Еспресо

Ова ретко се гледа: Цеца Ражнатовиќ го покажа задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски