Истражување: Канабисот го зголемува сексуалното задоволство кај жените

Жените кои користеле канабис непосредно пред секс имале зголемено либидо и подобри оргазми, покажа неодамна спроведено истражување, објавено во списанието „Секшуал Медесин“.

Студијата покажала дека жените кои користеле марихуана пред секс, двојно повеќе имале интензивни оргазми во однос на оние кои не користеле канабис. Исто така, жените кои редовно земаат марихуана имаат двојно поголема шанса за подобар оргазам во однос на оние кои само повремено користат.

Со студијата биле опфатени 373 жени во медицинскиот центар во Сент Луис. Вкупно 127 жени или 34 отсто пријавиле дека користеле марихуана пред сексуалните активности. Сепак, истражувачите посочуваат дека се уште не е спроведен адекватен број истражувања кои би го разгледувале влијанието на марихуаната на сексуалното здравје и покрај фактот што канабисот дејствува на канабиноидниот рецептор во мозокот кој непосредно е поврзан со сексуалната функција.

Студијата, спроведена под водство на доктор Беки Лин од Медицинскиот факултет во Сент Луис, се фокусирала на врската меѓу канабисот и задоволството на жената од нивниот сексуален живот, сексуален нагон, оргазми и болка за време на односите. Вкупно 197 жени опфатени со студијата, или 52 отсто, воопшто не користеле канабис. Преостанатите 49 жени или 13 отсто, користеле марихуана, но не го направиле тоа пред секс.

Слични објави

Дарко Илиевски стана татко, се роди малиот Матео во Мајами (ФОТО)

Igor

Форбс: Најбогатата пејачка „тежи“ 600 милиони долари

Igor

Беквалац до гола кожа! Познатата пејачка се соблече СКРОЗ! (ФОТО)

Igor

Наташа Беквалац искрена: Заљубена сум и препородена

Igor

ПОТРОШИ 70 МИЛИОНИ ЕВРА: Бред Пит ѝ исполни стара желба на Џенифер Анистон

Igor

Поради една фотографија на Инстаграм Викторија Бекам стана лоша мајка

Igor

Остави Коментар

2 × три =

Слични објави

Се случи чудо во судница: Цеца и Јелена се смирија! Еве што кажаа по излегувањето од суд (ФОТО)

Igor

(Не)корисни трикови од интернет: Никако не правете го ова, освен ако сакате да си го запалите домот

Еспресо

Лени Кравиц меѓу граѓаните: Се прошета и се сликаше со сите (ВИДЕО)

Igor

После Аријана Гранде, тој е во врска со ќерката на Синди Крафорд! (ФОТО)

Igor

Антонио Бандерас си фати 20 години помлада девојка: Актерот многу се заљубил, ништо друго не го интересира (ФОТО)

Igor

Роналдо и Георгина со фотка после секс!?

Igor