5 намирници за силна ерекција

Овошјето и црвеното вино можат да го намалат ризикот од појава на еректилна дисфункција, откриваат новите студии на научниците од Велика Британија.

Научниците истражувале и набљудувале 25.000 мажи во период од 10 години, а малку повеќе од една третина од мажите развиле еректилна дисфункција во текот на студискиот период.

Меѓутоа, мажите кои кажале дека јадат повеќе од три порции недлно од овие пет клучни намирници, имале за 19 проценти помали шанси да заболат од еректилна дисфункција во споредба со оние кои не ги јаделе овие намирници.

Петте намирници кои би требало да ги јадете се: бобичесто овошје, портокали, црвено вино, јаболки и крушки.

За зголемување на моќта на пенисот се задолжени флавоноидите, состојките од овошјето и зеленчукот, вели авторот на студијата Един Касиди, директор на одделението за исхрана на Медицинското училиште во Норвич.

Кај повеќето пациенти, кои боледуваат од еректилна дисфункција, откриено е дека болеста се развила поради недоволниот проток на крв во пенисот.

Некои флавоноиди можат да ја подобрат циркулацијата на крвта, правејќи ги артериите флексибилни и отворајќи ги вашите крвни садови.

Значи, доколку сакате да го зачувате здравјето и функционалноста на својот пенис, испијте уште денес чаша црвено вино или изедете некое од овие овошја.

Слични објави

Емили Ратајковски се соблече по долна облека во супермаркет (ФОТО)

Igor

Запознајте го актерот од Тетово кој има светска слава, но и часовник од 145 илјади евра!

Igor

Вистински културен спектакл низ Скопје – ТАМАРА ТОДЕВСКА блескаше во „Звуците на Чаршијата“ (ФОТО)

Igor

Луѓето прашуваат дали е реална: Анастасија е најубавата Русинка во светот? (ФОТО)

Igor

СИТЕ ПОЛУДЕА ПО ХРВАТСКАТА ВОДИТЕЛКА! Таа води ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА и изгледа БРУТАЛНО! (ВИДЕО)

Igor

Само Џенифер Лопез до 50 години во тесен кожен фустан изгледа како БОЖИЦА (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

8 + 18 =

Слични објави

Една од „поскапите“ фотки: Средбата на Шварценегер и Џеки Чен го запали интернетот (ФОТО)

Igor

Жирито во шок: Топ 10 најдобри аудиции во светот (ВИДЕО)

Igor

Само Џенифер Лопез до 50 години во тесен кожен фустан изгледа како БОЖИЦА (ФОТО)

Igor

Љубов и спорт: Погледнете како ИВАН РАКИТИЌ вежба со сопругата

Igor

Каде исчезна: Се сеќавате на атрактивната Ведрана од „Тротоар“? Еве како изгледа денес (ФОТО)

Igor

КОМЕНТАР ПОРАДИ КОЈ ИНСТАГРАМ ГОРИ: Еве што Карлеуша ѝ напиша на младата пејачка

Igor