Вашето лице изгледа уморно и вашата кожа нема сјај? Оваа маска ќе го реши вашиот проблем!

„Peel-off“ маските веќе некое време се број еден бјути тренд. Доколку имате впечаток дека кожата ви изгледа уморно, без сјај – тогаш оваа маска е за вас. Најдобро од сe е што се прави од состојки кои ги има во кујната и е готова за кратко време.

Состојки:

– 1 мала лажица јогурт или ќефир (од кокос или млеко);
– 2 мали лажици кокосов оцет;
– 4 мали лажици вода од портокал;

*Од овие состојки направете течност која ќе ја користите за правење на маската, ќе ви бидат потребни само 5 лажици!

– 3 мали лажици желатин во прав.

Подготовка:

Ставете ја течната смеса во чист сад, додадете две мали лажици желатин во прав.

Загревајте ја смесата на рингла додека желатинот целосно не се растопи, а кога доволно ќе се излади, ставете ја маската на лице со помош на четка. Почекајте 10-на минути да се исуши и да се стврдне, а потоа извадете ја така што краевите ќе ги влечете кон средината.

Слични објави

Префинета француска пунџа: Направете си фризура за само 6 минути (ВИДЕО)

Еспресо

Стручњаците открија кои 6 особини треба да ги поседува секој маж кој е идеален љубовник!

Еспресо

Избегнувајте ги овие лоши навики – Тие ја уништуваат вашата коса!

Igor

Јапонска маска за лице: Изгледајте и до 10 години помладо

Igor

Беспрекорна линија: Џенифер Анистон откри до каква диета се придржува

Еспресо

Не ги стискајте поткожните мозолчиња, можете да си направите голем проблем!

Igor

Остави Коментар