ВОЛШЕБНА КОМБИНАЦИЈА: Три одлични причини зошто да измешате мед и цимет

Вкусовите на медот и циметот заедно споени се толку компатибилни, но ретко кој се сетил дека овие две состојки можат да бидат одличен лек за вас.

Всушност, медот и циметот се толку моќни, што можат да ве ослободат од многу тегоби. Миксот е богат со витамини и ензими, но и со минерали Тие се вистински извор на здравје за нашето тело.

Ова се три причини зошто да ја направите оваа мешавина уште денес:

Против акни

Една лажичка цимет и три лажички мед измешајте ги убаво. Нанесувајте врз акните и оставете да делува преку ноќ.

Против болки од артритис

Измешајте еднакви количини мед и цимет. Нанесувајте ја пастата врз болните места. Исто така, можете да направите и пијалак, со тоа што ќе измешате мед и цимет во сооднос 2:1 и една лажичка од смесата разредете во млака вода и испијте.

За слабеење

Три пати дневно испијте пијалак од мед и цимет разреден во вода. Можете да додадете и лимон.

Слични објави

Триковите на Мерилин Монро за изгледот на нејзината „свилена“ кожа!

Igor

Колач со два вида на овошје: Лесен и воопшто не е скап (РЕЦЕПТ)

Igor

Зошто пациентите инфицирани со ковид-19 не чувствуваат мирис? Што е аносмија?

Еспресо

Вкусни тестенини со брокула (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Салата од црвени пиперки (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Природни намирници кои ги чистат белите дробови од никотин

Еспресо

Остави Коментар

единаесет − 1 =

Слични објави

Најдобриот лек за бактерија во желудникот: Кога ќе го изедете ОВА ќе ја уништите МНОГУ БРЗО!

Igor

ЛЕТНАТА НЕГА на лицето е многу важна – не заборавајте ја

Igor

Останете здрави, дури и ако премногу часови ги работите седејќи

Igor

„Ти благодарам што на моите црно-бели песнички им подари боја“: Гитаристот од „Роксет“ се прости со Мери Фредриксон со емотивна порака (ВИДЕО)

Слободен печат

Руски природен лек за подобрување на имунитетот

Igor

Кучињата ги препознаваат лошите луѓе

Igor