24.8 C
Скопје
16:21 - 3 октомври, 2023

ВОЛШЕБНА КОМБИНАЦИЈА: Три одлични причини зошто да измешате мед и цимет

Вкусовите на медот и циметот заедно споени се толку компатибилни, но ретко кој се сетил дека овие две состојки можат да бидат одличен лек за вас.

Всушност, медот и циметот се толку моќни, што можат да ве ослободат од многу тегоби. Миксот е богат со витамини и ензими, но и со минерали Тие се вистински извор на здравје за нашето тело.

Ова се три причини зошто да ја направите оваа мешавина уште денес:

Против акни

Една лажичка цимет и три лажички мед измешајте ги убаво. Нанесувајте врз акните и оставете да делува преку ноќ.

Против болки од артритис

Измешајте еднакви количини мед и цимет. Нанесувајте ја пастата врз болните места. Исто така, можете да направите и пијалак, со тоа што ќе измешате мед и цимет во сооднос 2:1 и една лажичка од смесата разредете во млака вода и испијте.

За слабеење

Три пати дневно испијте пијалак од мед и цимет разреден во вода. Можете да додадете и лимон.

Слични објави

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е интервентна кардиологија и кога се употребува

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Дислексија кај деца – како да им се помогне?

Еспресо

(Фото) „Липо“ искуство на Весна Антиќ за совршена линија и детоксикација: Еден конфекциски број помалку за само две недели!

Ј.К.Д

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Што е ласерска биостимулација?

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Фебрилни конвулзии

Во Србија е регистриран прв случај на нов сој на коронавирус, еве кои се симптомите

еспресо
Се вчитува....