19.8 C
Скопје
06:00 - 20 јули, 2024

Црвена храна – чувар на вашето здравје

Освен според хранливата вредност и количината витамини која ја содржи, храната се вреднува и по бојата.

Рецепторите за вкус работат заедно и со рецепторите за вид и мирис, а визуелно привлечна храна може да ни биде многу повкусна отколку кога намирниците се само ставени во чинија.

Една од боите која е најпривлечна е црвената. Црвената храна ќе ви помогне да ја одржувате својата убавина и младост, но и здравјето.

Црвените намирници се добри во случаи на анемија и на слаба циркулација, но и за прочистување на телото од отрови. Во исто време, поради содржината на ликопен, ќе го заштити вашиот кардиоваскуларен систем.

Во својата исхрана редовно вклучувајте цреши, вишни, црвени пиперки, цвекло, ротквици, малини, домати, јагоди и за кратко ќе ги видите позитивните ефекти врз телото и здравјето. Ќе бидете поенергични, а и ќе се погрижите за подобра крвна слика.

Црвената храна е богата и со витамин Ц, кој освен што го подобрува имунитетот, има целокупен благотворен ефект врз кожата.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....