Црвена храна – чувар на вашето здравје

Освен според хранливата вредност и количината витамини која ја содржи, храната се вреднува и по бојата.

Рецепторите за вкус работат заедно и со рецепторите за вид и мирис, а визуелно привлечна храна може да ни биде многу повкусна отколку кога намирниците се само ставени во чинија.

Една од боите која е најпривлечна е црвената. Црвената храна ќе ви помогне да ја одржувате својата убавина и младост, но и здравјето.

Црвените намирници се добри во случаи на анемија и на слаба циркулација, но и за прочистување на телото од отрови. Во исто време, поради содржината на ликопен, ќе го заштити вашиот кардиоваскуларен систем.

Во својата исхрана редовно вклучувајте цреши, вишни, црвени пиперки, цвекло, ротквици, малини, домати, јагоди и за кратко ќе ги видите позитивните ефекти врз телото и здравјето. Ќе бидете поенергични, а и ќе се погрижите за подобра крвна слика.

Црвената храна е богата и со витамин Ц, кој освен што го подобрува имунитетот, има целокупен благотворен ефект врз кожата.

Слични објави

Самохрана мајка му испратила порака на Ештон Качер, а неговиот потег ги шокирал сите (ФОТО)

Igor

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor

Три БЕСПЛАТНИ нешта кои славните ги користат за блескав тен

Igor

Во два потега до заводлив изглед: Мејкап трик за визуелно пополни усни! (ВИДЕО)

Igor

Уште 7 дена до официјалниот избор за Мажи на годината во Македонија за 2019

Igor

Со храна намалете го штетното влијание на катранот и на никотинот од цигарите

Еспресо

Остави Коментар

10 − два =

Слични објави

Добро утро – 8 додатоци за супер здраво кафе

Еспресо

Храна која може да биде причина за мигрена

Igor

Уште 7 дена до официјалниот избор за Мажи на годината во Македонија за 2019

Igor

Природен напиток: Едноставен трик за рамен стомак

Слободен печат

14 детали кои го одвојуваат шик изгледот од вулгарниот: Секоја жена треба да го знае ова! (ФОТО)

Igor

5 продукти кои НИКАКО не смеете да ги ставате во микробранова: Јајцето може да ви ЕКСПЛОДИРА, од оризот да добиете ТРУЕЊЕ

Igor