Што се крие во шолјата за кафе?

Сигурно секојдневно поминувате доста време со колегите на работа, додека во паузите уживате во кафето или чајот, но никогаш не сте помислиле колку шолјата од која пиете може штетно да влијае на вашето здравје.

Една студија спроведена на Универзитетот во Аризона покажала дека 20 отсто од шолјите за кафе содржи колиморфни бактерии за чие ширење придонесуваат валканите сунѓерчиња за садови, како и површното и нехигиенско миење во мијалникот во кој се наоѓаат чаши и пепелници.

Токму овие бактерии се откриени во секоа петта шолја пред нивното миење, додека после миењето, верувале или не, ги имало во секоја.

Застрашувачки факт е што во 20 отсто од случаите најдена е бактеријата ешерихија коли. Затоа, наместо да се грижите за тоа колку шеќер сте ставиле во кафето, подобро е да поведете сметка од што пиете.

Слични објави

Како да користите помалку сол во исхраната?

Igor

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor

Колку ќе трае имунитетот по вакцинацијата: Две години или доживотно, откриваат лекарите!

Еспресо

Добро е да ги имате овие билки во спалната соба – еве зошто…

Igor

Голема е разликата помеѓу инфарктот кај мажите и кај жените

Еспресо

Имате тежок претпразничен период? Измешајте пиво и лимон и за 5 минути избришете го заморот од лицето!

Еспресо

Остави Коментар

седум + 18 =

Слични објави

Закрепнете го целиот организам со овој домашен сок кој се подготвува за само 2 минути

Igor

ВНИМАВАЈТЕ СО БОИТЕ ЗА ЈАЈЦА: Ако ги видите овие ознаки на нив, не ги купувајте, опасни се!

Igor

Жените потврдија: Партнерите ни предизвикуваат поголем стрес отколку децата!

Слободен Печат

Непроспана ноќ? Еве како да го преживеете следниот ден

Igor

Испијте го пред спиење – Овој сок го топи сето она што сте го изеле во текот на денот!

Igor

Истражување: Мажите со ковид-19 имаат трипати поголеми шанси да завршат на интензивна нега отколку жените

Еспресо