Секојдневната употреба на канабис може да доведе до психоза

Легализацијата на марихуаната, како за медицинска така и за рекреативна употреба, продолжува да се шири низ светот, иако евентуалните здравствени ризици (или бенефити), не се во целост познати.

Според ново истражување, луѓето кои секојдневно користат канабис имаат трипати поголема веројатност за развивање на психотични пореметувања, во однос на луѓето кои не користат.

Истражувањето објавено во вторникот во магазинот „Lancet Psychiatry“, изнесува нови докази кои се поклопувале со претходни експерименти, кои исто така укажувале дека големата употреба и високата концентрација на ТХЦ во канабисот, може да биде штетна за менталното здравје.

-Психотичното пореметување е токму она што беше предмет на проучување. Зборуваме за луѓе кои ги исполнуваат категориите за ваква дијагноза и кои ги контактираат службите за зачувување на менталното здравје, за да добијат адекватен третман за психоза. Занчи, имале симптоми на психоза од поширок спектар, вклучувајќи и халуцинации кои траеле најмалку седум дена“, изјавила докторката Марта Форти, автор на споменатото истражување.

Слични објави

ЛЕКОТ ЗА ИСПУКАНИ КАПИЛАРИ сите го имаме дома во фрижидерот

Igor

Кои витамини ни се неопходни за забрзано слабеење

Слободен печат

ВНИМАВАЈТЕ СО БОИТЕ ЗА ЈАЈЦА: Ако ги видите овие ознаки на нив, не ги купувајте, опасни се!

Igor

Куркумата е многу здрава, но ова се 5 случаи во кои НЕ СМЕЕТЕ да ја користите

Igor

Внимание! Овој чај може да доведе до откажување на црниот дроб!

Igor

Познатата банана диета: Намалете 5 килограми за само две недели!

Igor

Остави Коментар

5 × оне =

Слични објави

Смути за намалување на крвниот притисок

Igor

Морската сол содржи дури 80 состојки позитивни за здравјето

Igor

Како мозокот ги создава нашите „ноќни халуцинации“ или соништа

Еспресо

5 симптоми кои се припишуваат на загадувањето на воздухот, а всушност се показател на нешто друго

Васко Спасоски

Како да познаете дали имате брз метаболизам?

Igor

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian