20.8 C
Скопје
02:49 - 16 јули, 2024

Помешајте две состојки и ќе го добиете најмоќниот антибиотик на светот

Влијае на 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми…

 

Во моментов куркумата е еден од најраспостранетите зачини на светот. Луѓето воглавно го користат во кујната поради неговиот единствен вкус, но тој со векови се користи и во алтернативната медицина. Исто така, неговата боја е единствена.

 

Луѓето најчесто го користат за проблеми со дигестивниот систем, рани, проблеми со желудникот, помали исекотини и повреди на мускулите.

 

Мед со куркума Докторите не знаат да ја објаснат оваа моќ!

 

Бројни научни студии ги потврдиле предностите кои куркумата ги има за нашето здравје. Зачинот содржи активно соединение кое се нарекува куркумин, кое може да ги намали воспаленијата, но и да излечи голем број на дигестивни проблеми.

 

Според некои експерти, куркуминот исто така може да им помогне на луѓето во спречување на ракот. Полн е со антигабични и антибактериски својства, кои можат да помогнат во борбата против бројни болести. Истражувањата покажале дека куркуминот може да им помогне на клетките да преживеат силни воспаленија

 

Исто така ја штити ДНК-та. Влијае на 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите анти-воспалителни својства можат да помогнат да се излечи состојбата како што остеоартритис.

 

Многу експерти тврдат дека курумата може да ни помогне да ги излечиме проблемите со црниот дроб, проблемите со дишењето, автоимуните пореметувања и невролошките проблеми.

 

Содржи соединение наречено турмерон, кое може да послужи како природен лек против Алцхајмеровата болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.

 

Многу силните антиоксидативни и антиинфламаторни својства на куркумата можат да помогнат во лечењето на многу видови на рак, како што се: рак на желудникот, дојката, белите дробови, црниот дроб и дебелото црево. Ова е одлично затоа што здравјето на клетките останува недопрено, а влијае на малигните клетки.

 

Куркумата има подобрен ефект кога се комбинира со медот.

 

Оваа комбинација може да помогне во борбата против бројни бактерии, а ги сочувува добрите бактерии во цревата.

 

 

Состојки:

 

– 1 лажица куркума во прав

 

– 100 грама мед

 

 

Подготовка и конзумирање:

 

Помешајте ги состојките во стаклена тегла.

 

Земајте по една лажичка од оваа мешавина на секој час доколку сте настинати. Утредента земајте по една лажичка на секој два часа. Следниот ден земајте по една лажичка 3 пати во текот на денот.

 

Никако немојте да ја голтате мешавината веднаш. Оставете полека да ви се топи во устата.

 

Секојдневно можете да ставате по една лажичка од оваа смеса во чај, за да имате оптимални резултати.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....