Помага ли кофеинот при главоболка?

Кофеинот некогаш навистина помага да се смири главоболката, но некогаш и ја влошува. Тоа зависи од многу фактори, меѓу кои и вашите секојдневни навики.

Кофеинот најмногу помага при главоболки предизвикани од ширењето на крвните садови во мозокот, бидејќи помага и во нивното стеснување. Исто така, може да ве ослободи и од тензичната главоболка. Во овој случај не смеете да претерате со количината, бидејќи премногу кофеин ја влошува тензичната главоболка.

Тој различно делува врз секого, па не можете да очекувате дека постои доза која е ефикасна. Можеби ако вам ви е доволна една шолја кафе, на некого да му требаат само две голтки за да се почувствува подобро.

Важно е и да знаете дека различно влијае и изворот на кофеинот. Најдобро е да ги избегнувате енергетските пијалаци. Многумина се согласуваат дека при вакви главоболки кафето е најдобар избор.

Слични објави

Што е хипнопородување?

Igor

Вистинско чудо: Се разбудила од кома по 59 дена на респиратор, еден ден пред да ја исклучат од апаратите

Еспресо

Температурата малку повисока од 37 степени не е секогаш причина за паника

Еспресо

Јапонска утринска диета – ефикасен начин за губење килограми

Igor

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor

Витаминот Д и омега-3 помагаат кај старите лица против зараза со коронавирус

Еспресо

Остави Коментар

тринаесет − 12 =

Слични објави

Тивките симптоми на СИНДРОМОТ кој е една од најчестите причини за неплодност

Igor

Појадок за слабеење: Намирница со која се губат двојно повеќе килограми

Igor

Пијалок од само 3 состојки со неверојатна моќ за слабеење

Igor

7 причини зошто почесто треба да јадеме сливи

Igor

Истражување: Пропуштените плаќања на ратите можат да бидат ран знак на деменција

Еспресо

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor