Истражување: Дали алгите навистина можат да помогнат во борбата против ковид-19?

Во долгата борба против ковид-19, лекарите и медицинските сестри наскоро може да имаат нова, скромна алатка во нивниот медицински арсенал – алги. Иако алгите се користат во медицински цели со векови во различни делови на светот, се чини дека во последните децении морските алги речиси и не се употребуваат. Но, тоа наскоро може да се промени.

Во минатото, луѓето на британските острови ги разбираа лековитите својства на алгите – чајот од алги потекнува од нашите предци кои го користеле за закрепнување од грип и настинка. Но, се чини заборавивме на тоа. До сега“, вели Фиона Хјустон, основач на „Mara Seaweed“ од Единбург во разговор со „Хералд“.

EPA-EFE
EPA-EFE

Истражувачите откриле дека најчесто користениот разредувач на крв, хепарин е најефикасен во неутрализирање на вирусот „SARS-CoV-2“. По влегувањето во телото, шилестите протеини на површината на вирусот се лепат на рецепторите на човечките клетки, а потоа го напаѓаат организмот.

Хепаринот е хемиски и структурно сличен на нормалните клеточни рецептори, служи како ефикасна „мамка“, предизвикувајќи вирусот да се придвижи кон него, со што или ја спречува инфекцијата или ја намалува нејзината сериозност.

unsplash

Кога истражувачите започнале да бараат други, структурно слични супстанции кои би можеле да послужат за слична намена како „мамка“ за вирусот, одредени алги биле најсоодветниот природен избор.

Во лабораториските истражувања, екстрактот од морска алга наречен „RPI-27“ го надминал вообичаениот антивирусен ремдесивир за околу 8 пати со инхибиција на вирусна активност.

EPA EFE
EPA-EFE

Мамката ефикасно ја блокира инфекцијата. Се меша и го повлекува вирусот, и затоа вирусот не може да се поврзе со површината на клетките. Откако ќе стигне до овие соединенија –екстракти од алги или епарин – вирусот веројатно се распаѓа и не е толку ефективен“, вели Џонатан Дордик, водечки истражувач и професор по хемиско и биолошко инженерство на Политехничкиот институт „Ренселер“.

Истражувањето продолжува и се спроведува на 480 медицински работници од првата линија на фротот во Велс, на кои или им бил даден спреј за нос врз основа на карагелоза (алги) или плацебо, пишува „Business News Wales“.

unsplash

Резултатите се очекува да бидат објавени во март 2021 година.

Ако резултатите од ова експериментално клиничко испитување се позитивни како што очекуваме, ова има потенцијал да  биде дополнителна стратегија за превенција во борбата против ковид-19“, вели д-р Зита Џесоп, главен истражувач на клиничкото испитување.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Прогнозата на Бил Гејтс за коронавирусот: Кога ќе се вратиме во нормала!

Милена Ризовска

Која е разликата помеѓу паника и анксиозност?

Еспресо

Активниот јаглен – универзален детоксин

Igor

Зошто секој ден треба да јадете лук на празен желудник?

Еспресо

Пијте ја оваа напивка 7 дена и телото ќе ви се прероди: Ова е борец против сите болести!

Васко Спасоски

Колку е опасен новиот вид на коронавирус кој почна да се шири во Англија?

Еспресо

Остави Коментар

пет + 5 =

Слични објави

Никогаш не исфрлајте ги во целост јаглехидратите од исхраната

Igor

Испијте ја оваа мешавина 20 минути по оброкот и ќе согорите половина од калориите

Igor

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Еспресо

Сок од портокал кога ќе се прејадете

Igor

Кафе со печурки е новиот супернапиток по кој полуде светот

Igor

Одличен природен тоник за подобрување на имунитетот

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian