20.8 C
Скопје
04:21 - 15 јули, 2024

4 напитоци кои би требало да ги пиете пред спиење

Колку пати веќе сте слушнале, дека не би требало да јадете пред спиење, за да немате проблеми со килажата.

Сепак постојат некои напитоци, кои би било идеално да ги испиете пред спиење, како некој вид на ноќен детокс, за успешно да намалите неколку сантиметри во половината.

Состојките на овие детокс напитоци, благотворно влијаат на нашиот организам, па ќе го активираат нашиот метаболизам и ќе ни го олеснат процесот на слабеење.

1. Сок од краставица

Краставицата има малку калории, а изобилува со антиоксиданси, па го чисти вашето тело од сите штетни материи во текот на ноќта. Сокот од свежата краставица, разблажете го со вода и испијте го пред спиење. Резултатот ќе го видите по само неколку дена. Уште е поделотворно доколку на сокот од краставица му додадете свежо исцеден лимонов сок.

2. Чај од ѓумбир

Чајот од ѓумбир му помага на вашето тело подобро да ги апсорбира хранливите материи, а експертите тврдат дека е најдобро да го пиете пред спиење. Тој ќе ви помогне и за подобро варење. Чајот од ѓумбир ќе биде неспоредливо вкусен, доколку му додадете малку лимон.

3. Зелен чај

Пиењето на зелен чај пред спиење, пред се го подобрува квалитетот на сонот. Покрај тоа, го забрзува метаболизмот и ефикасно ги разградува мастите во телото. Со оглед дека зелениот чај е полн со антиоксиданси, помага во губењето на телесната тежина и топењето на масните наслаги.

4. Сок од грејп и цимет

Сокот од грејпфрут е богат со витамин Ц, па пред се влијае на квалитетот на вашиот имунитет. Покрај тоа, овој напиток ја забрзува и работата на метаболизмот.

Со пиењето на овој напиток, пред сонот, ќе го забрзате својот метаболизам, ќе го зајакнете имунитетот и ќе си обезбедите квалитетен сон.

Слични објави

(Фото) Клиника „Жан Митрев“ се проширува со оддел стоматологија и нови услуги во центарот за естетска дерматологија

jasmina.kantardzieva

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Сè што треба да знаете за миоми на матката

еспресо

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Уникондиларна ендопротеза на колено

Скрининг за карцином на грлото на матката, ХПВ типизација или ПАП тест?

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....