4 напитоци кои би требало да ги пиете пред спиење

Колку пати веќе сте слушнале, дека не би требало да јадете пред спиење, за да немате проблеми со килажата.

Сепак постојат некои напитоци, кои би било идеално да ги испиете пред спиење, како некој вид на ноќен детокс, за успешно да намалите неколку сантиметри во половината.

Состојките на овие детокс напитоци, благотворно влијаат на нашиот организам, па ќе го активираат нашиот метаболизам и ќе ни го олеснат процесот на слабеење.

1. Сок од краставица

Краставицата има малку калории, а изобилува со антиоксиданси, па го чисти вашето тело од сите штетни материи во текот на ноќта. Сокот од свежата краставица, разблажете го со вода и испијте го пред спиење. Резултатот ќе го видите по само неколку дена. Уште е поделотворно доколку на сокот од краставица му додадете свежо исцеден лимонов сок.

2. Чај од ѓумбир

Чајот од ѓумбир му помага на вашето тело подобро да ги апсорбира хранливите материи, а експертите тврдат дека е најдобро да го пиете пред спиење. Тој ќе ви помогне и за подобро варење. Чајот од ѓумбир ќе биде неспоредливо вкусен, доколку му додадете малку лимон.

3. Зелен чај

Пиењето на зелен чај пред спиење, пред се го подобрува квалитетот на сонот. Покрај тоа, го забрзува метаболизмот и ефикасно ги разградува мастите во телото. Со оглед дека зелениот чај е полн со антиоксиданси, помага во губењето на телесната тежина и топењето на масните наслаги.

4. Сок од грејп и цимет

Сокот од грејпфрут е богат со витамин Ц, па пред се влијае на квалитетот на вашиот имунитет. Покрај тоа, овој напиток ја забрзува и работата на метаболизмот.

Со пиењето на овој напиток, пред сонот, ќе го забрзате својот метаболизам, ќе го зајакнете имунитетот и ќе си обезбедите квалитетен сон.

Слични објави

За суви и миризливи пазуви наместо антиперспирант користете лимета!

Еспресо

Хит мода од Инстаграм за ДАМИТЕ во зрели години – Модни комбинации кои подмладуваат (ФОТО)

Igor

Дали храната може да помогне во борбата со коронавирусот

Еспресо

Доење во време на коронавирус: Дали мајката може да го зарази бебето преку мајчиното млеко?

Еспресо

Тивките симптоми на СИНДРОМОТ кој е една од најчестите причини за неплодност

Igor

ХИТ МЕЃУ ЖЕНИТЕ: Домашна крема која ги елиминира брчките за само 7 дена

Igor

Остави Коментар

три × пет =

Слични објави

На неа се и стои одлично: Џенифер Лопез го врати во мода трендот од 90-те во голем стил (ФОТО)

Igor

Хроничниот стрес и исцрпеноста можат да бидат клучни фактори за развој на оваа болест

Еспресо

Ноќе често одите во тоалет? Проверете дали има место за паника

Igor

Како да ја преживеете пандемијата и да го победите стравот

Еспресо

ПОСАКАЛ ДА ЈА ПРОМЕНИ ПРОФЕСИЈАТА: Славниот актер аплицирал за работа во ресторан (ФОТО)

Igor

Меланија Трамп е модна инспирација: Со овие комбинации го воодушеви светот (ФОТО)

Igor