Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Трагичната смрт на Коби Брајант минатиот месец го шокира целиот свет, а еден наставник во Шпанија на свој начин му оддаде почит на легендарниот кошаркар.
Наставникот Николас Мегиас им даде тест на своите ученици и го нарече „24“ во чест на Коби Брајант.

„Ова е тест кој Николас Мегиас им го даде на своите ученици во основното училиште Салесианос во Гранада. Што мислите вие?“, напиша на својот Твитер профил, новинарот кој притоа ги приложи и прашањата.

– Во последниот натпревар Коби Брајант постигна шест тројки, 10 слободни фрлања и 16 шута за два поени. Колку поени постигна на тој натпревар?, е првото прашање.

– Во НБА кариерата Коби постигна 33.643 поени за 20 сезони. Доколку секоја сезона постигнуваше ист број на поени, колку поени би постигнувал секоја сезона?, е второто прашање.

– Коби една сезона просечно постигнуваше по 27 поени на 73 натпревари во регуларната сезона и 29 поени на 23 натпревари во плејофот. Колку поени постигна таа сезона?

– Во 20 години колку што беше во НБА, Коби и неговиот тим Лос Анџелес Лејкерс одиграа вкупно 1.592 натпревари, загубија 649. На колку натпревари победија во тие 20 години? Колку одиграни натпревари им недостасуваа за да остварат 1.000 победи?, е четвртото прашање на тестот.

Слични објави

Ким и Канје не можеа да се воздржат на црвениот тепих! (ФОТО)

Еспресо

Александра Амброзио на одмор со дечкото гордо го покажува своето совршено тело (ФОТО)

Igor

Сопругата на славниот Бали-бег е во тешка психичка состојба!

Еспресо

Пронајдена е мртва во када пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Витни Хјустон, поп-дива со ангелски глас

Еспресо

Памела Андерсон објави фотка со 22 години постариот сопруг (ФОТО)

Еспресо

Прекрасната Скарлет Јохансoн пред врвот на својата слава била во врска со еден од најпознатите холивудски актери! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

пет × 5 =

Слични објави

Секоја роза носи посебна порака! Еве што им порачувате на мајките, сопругите, девојките, пријателките кога им давате црвена, жолта или овената роза за 8 Март!

Еспресо

Ова е моментално најпопуларното видео на интернет: Еве зошто! (ВИДЕО)

Еспресо

Вечерва во 20 часот ќе дознаеме каква е песната со која ќе се претставиме на Евровизија (ФОТО)

Еспресо

Една од најпознатите светски манекенки покажа интересен талент во емисија (ВИДЕО)

Igor

Љубовната приказна на Бајага: Сопругата ја ЗАПОЗНАЛ ВО АВТОБУС, а првиот состанок и денес го памти!

Igor

Исланд со провокација на Евросонг, обезбедувањето веднаш реагираше (ФОТО+ВИДЕО)

Igor