Дали машките бебиња навистина плачат со пониски тонови, а женските со повисоки?

Половите стереотипи кај бебињата почнуваат уште од 3 месеци кога мажите мислат дека го препознаваат полот на новороденчињата според нивниот плач, откриле истражувачите. Возрасните често криво претпоставуваат дека бебињата кои плачат со високи тонови се девојчиња, а тие со подлабоки се машки.

Истражувачите снимиле плач на 15 момчиња и 13 девојчиња кои во просек биле стари по 4 месеци. Синтетички ја измениле висината и ги оставиле сите други карактеристики на плачот како би биле сигурни дека ќе може да го проучат влијанието на самата висина и тон на гласот. Кога возрасните го знаат полот на бебето, донесуваат заклучоци за степенот на „мажественост“ или „женственост“ базирани на висината на плачот.

Резултатите покажале дека мажите нагаѓале дека машките бебиња се во поголема „невоља“ или неудобност отколку женските бебиња со истата висина на плач, што може да покажува дека овој вид на полови стереотипи е повеќе застапен кај мажите. „Истражувањето покажало дека сме склони кон тоа погрешно да им препишуваме работи што ги знаеме за возрасните не бебињата – дека мажите имаат пониска фрекфенција на гласот, поточно дека имаат подлабок глас од жените. Всушност висината на гласот помеѓу половите не се менува пред пубертетот“, напишал Николас Матхевон од Hunter College во истражувањето објавено во BMC Psychology.

Слични објави

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ со фронтменот на Ван Гог, Звонимир Ѓукиќ – Ѓуле

Igor

Карлеуша им ОДГОВОРИ НА ХЕЈТЕРИТЕ кои ја нападнаа поради костимот и ги испровоцира со НОВИ СЕКСИ ФОТКИ (ФОТО)

Igor

Правете го ова еднаш неделно: Лицето ќе ви биде 10 години помладо!

Igor

„Убиствените“ тоалети од црвениот тепих на Оскарите 2020: Креации кои од фигурата прават поезија (ФОТО)

Еспресо

Кавалџијата Ангеле Димовски добитник на Златна Бубамара за животно дело

Еспресо

Во пресрет на оскаровската ноќ, Македонија навива за „Медена земја”

Еспресо

Остави Коментар

1 × 4 =

Слични објави

Хороскоп за 28 јануари – Прочитајте што ве очекува овој вторник!

Еспресо

Дизни потврди дека ќе се прави нова верзија на Бамби!

Еспресо

Уште еден доказ дека кралското семејство за Меган и Хари е веќе минато!

Еспресо

Британките полудеа по ТРЕТМАНОТ од 600 евра за кој велат дека им го СПАСИЛ ЖИВОТОТ

Igor

По една година врска двете убавици својата љубов ја крунисаа со брак (ФОТО)

Igor

Кралицата Елизабета сè уште вози автомобил и јава коњ

Еспресо