Колку често треба да ја перете постелнината?

Не постои подобро чувство од легнување на чиста постелнина… но повеќе луѓе ќе признаат дека тоа не го прават доволно често…

Експертите открија дека спиењето на стара постелнина може да има сериозни последици по вашата здравствена состојба, бидејќи не станува збор само за непријатните мириси.

„Во текот на спиењето ние се потиме, а природните масла и уште неколку валкани работи се ослободуваат со тоа. Можно е на постелнината да се најде плунка, урина, генитални течности, па дури и фекални материи“, велат експертите.

Тие наведуваат дека и кај лицата кои имаат рана или гребаница може да дојде до инфекција поради валканата постелнина. Различните габички исто така можат да се пренесат преку ткаенината.

Избегнувањето на перењето на постелнината влијае и на другите делови од креветот.

„Нередовното чистење на чаршавите и навлаките за перница им дозволува на течностите да преминат на перницата и душекот, кои е многу тешко детално да се исчистат“.

Препорака од експертите е постелнината да се пере еднаш неделно, а доколку сте биле болни, настинати, сте имале вирус или рана, повреда, да се менува и почесто.

Слични објави

Ратајковски провоцираше на премиерата на филмот: „Баталето го Харви!“ (ФОТО)

Слободен Печат

Карлеуша го вжешти Копаоник: Не ми треба доброволец, ние жените можеме и сами! (ФОТО)

Слободен печат

Блеска: Цеца се пофали со подарокот кој го доби од снаата Богдана (ВИДЕО)

Слободен печат

Сите нечистотии од фугите исчезнуваат: Оваа мешавина гарантира совршено чисти керамички плочки (РЕЦЕПТ)

Igor

Таа е неговата најголема поддршка! Сестрата на Лука Јовиќ преживеала леукемија и денеска е вистинска убавица! (ФОТО)

Слободен печат

Ирина Шајк со шлиц до колковите и „пуш-ап“ градник ќе ви го одземе здивот! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 3 =

Слични објави

Таа не носи градник: Градите на Карлеуша и излегоа од фустанот (ФОТО)

Слободен печат

Вака се спрема за празниците кај Лепа Брена! (ФОТО)

Слободен Печат

Кејти Прајс искрено за животот зад камерите: Имав интимни односи во кино, а оргии обожавам

Слободен печат

Ликер од жалфија (ВИДЕО)

Igor

Дами, овие прашања никако не му ги поставувајте на партнерот

Igor

ЕДЕН МЕСЕЦ ПО РАЗВОДОТ: Славниот актер не ја крие врската со 27 години помладата колешка (ФОТО)

Слободен печат